28 Ocak 2023

GALATASARAY MEYDANI KARŞISINDAKİ 37 KATLI BİNAYA TEPKİLER SÜRÜYOR! ‘CİNAYET İŞLENİYOR! VEBALDEN KURTULAMAZSINIZ!’

“Susarak, tanık olduğunuz cinayete rağmen başınızı başka yöne çevirerek, görmezden gelerek taşımanız gereken vebalden kurtulamazsınız. Hadi Mezitli Belediyesi verdiği ruhsatın gereği susuyor diyelim..! Peki Odalara ne oluyor? Bu duyarsızlık bu suskunluk neden?”

MUSTAFA ÖZCAN
Duyarlı Mersinliler, 37 katlı, balçık zeminde ve tehlikeli alanda inşaa edilmekte olan ucube bina ile ilgili tepkilerini sürdürüyor. Araştırmacı-Yazar Abdullah Ayan da kamuoyu ile Mühendis ve Mimar Odaları’nın kamusal kimliği kadar kamusal sorumlulukları olması gerektiğini söyleyerek, Adnan Menderes Bulvarı Galatasaray Meydanı karşısında başlanan inşaat ile suskunlukları nedeniyle tepkilerini dile getiriyor.
“Bir şey söylemelerini bekliyoruz!”
Abdullah Ayan, “Günlerdir Adnan Menderes Bulvarı Galatasaray Meydanı karşısında inşaatına başlanan ve 37 kat olacağı duyurulan ‘ucube’ ile ilgili gerek kent estetiği gerekse de geçmişin dere yatağı, günümüzün bataklığı zeminine yapılacak olması nedeniyle, ileride telafisi imkansız can ve mal kaybına uğrama riski taşıyan bu inşaata karşı ilgili odaların kamusal sorumlulukları gereği bir şey söylemelerini bekliyoruz. Ya çıkıp, ‘Sahile 100 metreyi aşkın gökdelen dikilmesinde konuya vakıf uzmanlar olarak bir sorun görmüyoruz.’ diyeceksiniz. Ya da kente ve kentte yaşayanlara karşı sorumluluğunuzun gereğini yerine getireceksiniz. Susarak, tanık olduğunuz cinayete rağmen başınızı başka yöne çevirerek, görmezden gelerek taşımanız gereken vebalden kurtulamazsınız. Hadi Mezitli Belediyesi verdiği ruhsatın gereği susuyor diyelim..! Peki Odalara ne oluyor? Bu duyarsızlık bu suskunluk neden?” sorularını sordu.
‘MEZİTLİ BELEDİYESİ ÇEKME MESAFELERİNİ
GÖZETTİ Mİ?’
Mimariye sahip kentlerde yükseltinin sahilden geriye doğru kademeli olarak düzenlendiğini ve bu sayede Mersin gibi esintiye muhtaç kentlerde rüzgar akımından daha fazla konutun yararlanmasının sağlandığını belirten Araştırmacı Gazeteci Yazar Abdullah Ayan, “Galatasaray Meydanı karşısındaki balçık zemine kondurulacak 37 katlı ucube inşaatla ilgili değerli dost mimar Abdullah Yılmaz çekme mesafelerine dikkat çeken bilgi notu gönderdi. Detaylarını paylaşacağım ama özetin özeti 37 katlı (114 metre yüksekliğe sahip) yapıda arka ve iki yandaki çekme mesafelerinin her biri 33 metre olmak zorunda!” dedi.
“Umarım Mezitli Belediyesi 1/1000 imar planına uygun ruhsatı verirken bu çekme mesafelerini gözetmiştir” diyen Ayan, “Mesafeler yasa ve yönetmeliğe uygun biçimde düzenlendiyse diğer sorunlar bir yana o parselde inşa edilecek arsadan çok çalacak ‘zurna’ kalır. İlgililerin dikkatine sunarım. İşte Mersin’de konuya vakıf en etkin isimlerinden önünde gelen Mimar Abdullah Yılmaz’ın gönderdiği bilgi notundan özet bölüm;
 “Değerli üstadım, planlı alanlar imar yönetmeliğinin ekteki maddesiyle ön, yan, arka çekme mesafeleri 3 kat ve sonrası için belirlenmiştir. Z+37 katlı binanın tabi zeminden yüksekliği 114.50 metredir. Uygulama imar planında aksine bir açıklama getirilmediği takdirde, binanın tabii zemin veya tesviye edilmiş zemindeki en düşük kottaki görünen yüksekliği 60.50 metre veya daha fazla ise; ön, yan ve arka parsel sınırından en az 15 metre çekilmek durumundadır. 60.50 metre yükseklikten sonra artan her kat için ön, yan ve arka bahçe mesafelerine 1.00 metre ilave edilir. Yapılacak bina 60.50 yükseklikten yani 20 kattan 18 kat fazladır. 114.50 metre. Olması gereken yan çekmeler 33 metre, arka çekme mesafesi en az 33.00 metredir. Yapı yüksekliğinin 60.50 metre olması durumunda yükselen blok ile parsel sınırı arasındaki mesafe en az 15.00 metre olup 60.50 metre yükseklikten sonra artan her kat için bu mesafeye 1.00 metre ilave edilir. Bu maddede ifade edilen ana kitle; en fazla 5 katlı olup kat adedi binanın en düşük kottaki cephesi esas alınarak belirlenir. Bir parselde birden fazla 60.50 metre yükseklikte bina yapılması halinde binalar arasındaki mesafe, 20.00 metre olup, 60.50 metre yükseklikten sonra ilave her 3.00 metre yükseklik için bu mesafeye 1.00 metre ilave edilir. Bloklar arasında en az yapının ana kitlesi üzerinde kalan bölümlerinin yüksekliklerine göre bu Yönetmelikte belirlenen iki bina arasındaki yan bahçelerin toplamı kadar mesafe bırakılmak zorundadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir