28 Ocak 2023

SOHBET KÖŞESİ: OSMANLI PADİŞAHLARI VE OSMANCIK KURULUŞ DİZİSİ

Geçtiğimiz yıllarda gösterilen OSMANCIK KURULUŞ dizisinin önemli bazı bölümleri Anamur Kalesinde çekilmişti.
Ayrıca savaş sahnelerinin bir bölümü de Anamur kalesinin önünde çekilmişti.
Filimde 6 asır boyunca dünyada hükümranlık süren, tarihin en büyük imparatorluğu olan OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN Kuruluş yılları anlatılıyordu.
Tarık Buğra’nın unutulmaz romanından uyarlanan dizi yönetmen Yücel Çakmaklı tarafından destanımsı bir anlatımla izleyicilerin karşısına çıkmıştı.
Dizide: Küçük bir Kayı boyu iken; azim, adalet ve siyaset dehası yönetimi sayesinde yüzyıllar boyunca İslam’ı Avrupa’nın göbeğine kadar taşıyabilen bir hanedan, Osman Gazi’nin beyliğiyle bütünleşen bir yaşam öyküsü anlatılıyordu.
Filimde; Cihan Ünal, Meral Orhonsay, Yaşar Alptekin, Sema Yunak, Sema Çelebi, Nurhan Nur, Eşref Kolçak, Haluk Kurtoğlu, Erol Taş, Kadir Savun, Aliye Rona, Ahmet Mekin, Sümer Tilmaç, Süleyman Turan, Berhan Şimşek ve Faruk Tınaz’dan oluşan dev oyuncu kadrosu yer almıştı.
Bir bölümü Anamur’da çekilen filmin savaş sahnelerinin çekimi için Anamur’a 40’ın üzerinde AT getirilmiş, Anamur Kalesinin kuzey cephesine OTAĞ kurulmuş ve yerli halktan savaş sahnesi için pek çok figüran kullanılmıştı.
Burada bir hatıramı sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Filmin çekildiği yıl Anamur’da görev yapmaktaydım. Daha önceki yıllarda yakından tanıdığım yönetmen Sayın Yücel Çakmaklı’ya yardımcı olabilmek için 10’larca figüran önermiştim ve önerdiğim figüranlar savaş sahnelerinde yer almıştı.
Savaş sahnesinin bir bölümü şöyleydi:
Osmanlı askerleriyle yabancı askerler Anamur Kalesinin Kuzey bölümünde Mersin-Antalya karayolu ile Anamur Kalesi arasında kıran-kırana bir savaşa tutuşuyor…
Ortalık toz duman…
Yerde Türk şehitleri ve yabancı askerlerin ölüleri var…
Senaryo gereğince şehitler ve ölüler yerde yatar vaziyette iken 40’ın üzerinde atlı dörtnala bunların üzerinden geçecek…
Atların hepsi talimli…
Sahne tamam… Atlılar atlarının üzerinde… Yerde yatan insanlar… Atlar dörtnala geçmek için tırısa geçtiği anda benim önerdiğim kıpırdamamaları ve ses çıkarmamaları için Sayın Çakmaklı’nın yerleştirdiği figüranlardan biri kolunu kaldırarak ; “Benim iki çocuğum var… Ölmek istemiyorum…”diye bağırmaya başlıyor…
Bir stop sesi… Çekim durduruluyor…
İsmi Özel’imde saklı Figüran ikna ediliyor… Tekrar yere yatırılıyor… Çekim başlıyor… Tırısa geçen atlar… Yine aynı ses…
Yine stop sesi… Yeniden ikna ediliş ve 3’üncü defa gerçekleşen sahne…
 Saatler süren çekim ve filimde 1 saniyede gösterilen sahne…
Filmin çekim sahnelerinin dışında kalan boş zamanlarında oyunculardan bir kısmını Bozyazı’daki muz bahçeme götürüşüm ve Anamur’u tanıtmaya çalışmam…
1350 sayfadan oluşan HAYAT HİKAYEM’ deki bu anıyı hiç unutamam.
Sohbet köşemde bu kısa hatıramdan sonra Osmanlı Padişahlarıyla ilgili bilgileri de sizlerle paylaşmak istiyorum:
Neden Osmanlı Padişahları?
Gençlerimiz sadece dizilerle değil Tarih bilgisiyle 6 asır boyunca dünyada hükümranlık süren ecdadını, atalarını iyi tanımalıdır.
Osmanlı İmparatorluğunun 623 yıllık müddeti içinde 36 padişah bulunmakla beraber, İkinci Murat, Fatih Sultan Mehmet ve Birinci Mustafa ikişer defa tahta geçtikleri için saltanat makamındaki değişme sayısı 39’dur.
Bazı tarihçiler Yıldırım Beyazıt’ın oğullarından Emir Süleyman ve Musa Çelebi’yi de padişah listesine almaktadırlar.
Fakat ikisi de memleketin bütününe hakim olamadıkları için bu iddialar doğru olmasa gerektir.
Osmanlı padişahları sırasıyla şunlardır:
Osman Gazi, Orhan Gazi, Murat Hüdavendigar, Yıldırım Beyazıd, Çelebi Mehmet, İkinci Murat, Fatih Sultan Mehmet, İkinci Beyazıd, Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, İkinci Selim, Üçüncü Murad, Üçüncü Mehmet, Birinci Ahmet, Birinci Mustafa, İkinci Osman, Dördüncü Murad, İbrahim, Dördüncü Mehmed, İkinci Süleyman, İkinci Ahmet, İkinci Mustafa, Üçüncü Ahmed, Birinci Mahmud, Üçüncü Osman, Üçüncü Mustafa, Birinci Abdülhamid, Üçüncü Selim, Dördüncü Mustafa, İkinci Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, Dördüncü Murad, İkinci Abdülhamid, Beşinci Mehmet Reşad, Altıncı Mehmet Vahidettin’dir.
En uzun saltanat süresi 46 yıl ile Kanuni Sultan Süleyman’a aittir.
En kısa tahtta kalan padişah ise 93 gün ile Beşinci Murad’dır.
Yavuz Sultan Selim’den itibaren Osmanlı padişahları aynı zamanda Halife idiler.
Saltanatın ortadan kaldırılmasından sonra Sultan Abdülaziz’in oğlu Abdülmecid efendi de bu sıfatı taşıdığı için Osmanoğulları hanedanından gelen halife sayısı 29’dur.
Osman Gazi’den, birinci Ahmet’e kadar saltanat babadan oğula intikal etmiştir.
Birinci Mustafa’dan itibaren en yaşlı hanedan üyesinin padişah olması esası kabul edilmiştir.
Bu kararın alınmasından sonra Üçüncü Mehmet, Dördüncü Mehmet, İkinci Mustafa, Üçüncü Ahmet, Birinci Abdülhamid ve İkinci Mahmut’un ikişer, Birinci Ahmet ve İbrahim’in üçer, Abdülmecid’in ise dört oğlu tahta geçmiştir.
En yaşlı padişah olan 65 yaş ile Beşinci Mehmet Reşat, en genç padişah olan ise yedi yaşında Dördüncü Mehmet’tir.
15 padişah ordunun başında sefere çıkmış, 21’i hiç sefere çıkmamıştır.
Murad Hüdavendigar savaş meydanında şehit düşmüş, İkinci Osman, Üçüncü Selim, Abdülaziz öldürülmüş, İbrahim ve Dördüncü Mustafa idam edilmiş, Fatih Sultan Mehmet zehirlenmiştir.
İlk 6 Osmanlı padişahının mezarları Bursa’da, 29’u İstanbul’dadır.
Altıncı Mehmet Vahdettin’in mezarı Şam’da bulunmaktadır.
Osmanlı padişahları ile ilgili bilgiler de kısaca bundan ibarettir.
Hoşça kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir