28 Ocak 2023

‘DÜNYADA MUZ KARTELİNİ ÇÖKERTEN TÜRK’ İŞ İNSANI AHMET DÖNMEZ’İ KAYBETTİK

Haber / MUSTAFA ÖZCAN
Mersin, MENAR Narenciye Ticaret Limited Şirketi kurucusu, ‘Dünyada muz kartelini çökerten Türk iş insanı’ olarak da tanınan, narenciye ihracatı vergi rekortmenlikleri olan örnek, hayırsever iş insanı Ahmet Dönmez’i kaybetti.
Türkiye’nin ilk muz ithalatçılarından ve Türkiye’nin önde gelen iş adamlarından da birisi olan değerli ve hayırsever iş insanı Ahmet Dönmez bir dönem Mersin İdman Yurdu Başkanlığı da yaptı. Ahmet Dönmez 1959 doğumlu olup Hatay Eğitim Enstitüsü Matematik Bölümü mezunu idi. ‘Dünyada muz kartelini delen Türk’ olarak anılmış, zamanın gazetelerinde sansasyon yaratmıştır. Chiquita muz markasını Türkiye’ye ilk kendisi getirmiştir.
ÖRNEK ALINACAK İŞ İNSANIYDI
Mersin Üniversitesi’nin kurulmasında önemli rol oynayan örnek iş insanı Ahmet Dönmez, zamanın Başbakanları Turgut Özal ve Tansu Çiller başta olmak üzere, bir çok bürokratla ihracatın geliştirilmesi üzerine toplantılar yapmış, Türkiye’de ihracatın şekillendirilmesinde ve rekorlar kırılmasında önemli katkılar sağlamıştır. 12 Eylül Darbesi’nin ardından, o dönem Bülent Ecevit’in Genel Başkanlığını yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış, kuruluşunun 69. yıl dönümü olan 9 Eylül 1992 günü Ahmet Dönmez’in Ankara’daki ofisinde tekrar açılmıştır. Akdeniz İhracatçı Birlikleri ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın rekortmen üyelerinden olan örnek iş insanı Ahmet Dönmez, Mersin’de ilk defa Zihinsel Engelliler Okulu açmış, aynı zamanda ilk böbrek taş kırma merkezini Türkiye’ye ve Mersin’e getiren kişi ünvanına sahip olmuştur. Ailesi ve sevenleri tarafından göz yaşları içerisinde son yolculukluğuna uğurlanan örnek, hayırsever iş insanı Ahmet Dönmez toprağa verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir