5 Şubat 2023

‘Mersin Limanı’nı değerinin çok altında verdiniz!’ ‘Şimdi 2. tur için istiyorsunuz!’

 “Zaten limanlara bir tur peşkeş çektiniz. Mersin Limanı’nı ya da diğer limanları değerinin çok altına verdiniz. Şimdi 2.tur için istiyorsunuz!”

MUSTAFA ÖZCAN
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır limanların işletme sürelerinin ihalesiz olarak 49 yıllığına uzatılmasına ilişkin madde üzerinde TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı.
Limanlar ile ilgili sert konuşarak, bu torba yasanın en hukuksuz, en ahlaki olmayan maddenin birinci madde yani limanlarla ilgili olan madde olduğunu ifade eden Başarır, “Anayasa Mahkemesi şunu söyledi: ‘Rekabet yoksa, birçok şirket bu ihaleye giremiyorsa, ihale yapmıyorsanız 85 milyon zarara uğrar dedi, yapmayın’ dedi. Daha ben buraya gelirken Rize’den bir yurttaş aradı ve aynen şunu söyledi: ‘Ya ben Rize’de 8 dairelik bir apartmanı yönetiyorum. Oraya deterjan alırken bile teklif alıyorum. Utanmıyorlar mı milyonlarca dolarlık limanları birkaç şirkete peşkeş çekiyorlar.’ Arkadaşlar ayıp değil mi? Zaten peşkeşi bir tur çektiniz. Mersin Limanı’nı ya da diğer limanları değerinin çok altında verdiniz. Şimdi 2. tur için istiyorsunuz. Ya ben 6 ay önce bu kürsüde hırsız bile soyduğu bir eve ikinci kez girmez dedim. Burada, inanılmaz zararlar var.” dedi.
“Mersin Limanı’nı 2007’de 755 milyon dolara verdiniz!”
Mersin Limanı’nın 2007’de 36 yıl süreyle AKFEN-PSA’ya verdiklerini hatırlatan Başarır, “Ne kadara verdiniz? 755 milyon dolara verdiniz. Bu şirket kısa bir süre sonra hissesinin yüzde 40’ını Avustralyalı bir fon şirketine 869 milyon dolara sattı. Yani burası zaten 2 milyar dolar ediyordu. Yazık değil mi? Burada tüyü bitmemiş yetimin, 85 milyonun hakkı var. Ama bunu hep yapıyorsunuz, alışkanlık haline getirmişsiniz. Benzer özelleştirmeler TEKEL’de de, TELEKOM’da da ve son olarak Tank Palet Fabrikası’nda da yapıldı. 2004’te TEKEL’in içki bölümünü 292 milyon dolara özelleştirdiniz ve şirket geldi yüzde 90 hissesini Amerikalı bir şirkete 810 milyon dolara sattı. Nerede 600 milyon dolar? Bunun hesabını verebiliyor musunuz? Arkadaşlar, aynı şeyi TELEKOM’da yaptınız. TELEKOM’u bir dolandırıcıya 2 milyar dolar kasasındaki parayla 6.5 milyar dolara verdiniz ama TELEKOM’un değeri 50 milyar doların üzerindeydi. Yazık değil mi? Ya siz Tank Palet Fabrikası’nı Katar’a 50 milyon dolara verdiniz. Bizim askerimizin fabrikasını verdiniz.” şeklinde konuştu.
“Anayasa Mahkemesi sizin oyuncağınız mı?”
Anayasa Mahkemesi’nin bu kararları verenler için hiçbir önemi olmadığını savunan Başarır, “Neden? Beş şirkete ve Katar’a Antalya Limanı’nı ve Mersin Limanı’nı verin ne olursa olsun ama size yazıklar olsun! Hukuku, kanunları, anayasayı, Anayasa Mahkemesi’ni bir kenara bırakmışsınız. Milyonlarca insanın, vatandaşların hakkı var burada. Yazık, insanlar ekmek alamıyor ama siz bu ülkenin fabrikasını, bu ülkenin limanlarını, bu ülkenin kamu arazilerini yandaşlara ihalesiz dağıtmak istiyorsunuz. Anayasa Mahkemesi iptal etti diyoruz ama siz de bir daha etsin diyorsunuz. Anayasa Mahkemesi sizin oyuncağınız mı? Bir kere etmiş, çok net. Bu kanun teklifini Mersin Milletvekili getirseydi Mersin’de sokağa çıkamazdı. Samsun Milletvekili var, limanları olan vekiller var. Onlar neden getirmiyor? Bu limanlar bizim geleceğimiz. Bu limanların zaten özelleştirilmesi rezalet bir durumdu. Şimdi, 49 yıllığına uzatıyorsunuz. Hangimiz yaşayacak Allah bilir ama büyük ihtimalle hiçbirimiz o gün bu dünyada olmayacağız. Bu dünya bitti, öbür dünyaya da giderken Katar’ı, yandaşları zengin etmeyi düşünüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir