5 Şubat 2023

‘En düşük emekli maaşı ölüm sınırı!’ ‘BU BÜTÇEDE YİNE EMEKLİ YOK!’

“Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede yandaş var! Kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırı 25 bin 365 TL, açlık sınırı, 7 bin 786 TL olduğu ülkede bugün en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’dir. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık!”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Tüm Emekli-Sen Mersin Şubesi, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirerek, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde emeklilerin yer almamasına tepki gösterdiler. Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eşbaşkanları ve yöneticileri ile çok sayıda emekli katılım gösterdi.
Emekliler, açıklamaya getirdikleri meyve ve sebzeleri yere koyarken, açıklamayı yapan Genel Merkez Yöneticisi Nihal Sırdaş, “2023 bütçesi TBMM’de görüşülürken AK Parti yine emekçileri, emeklileri değil, sermayeyi, yandaşları tercih eden bir bütçe sunmuştur. Bu bütçede emekliler yok! Bu bütçede emekçiler yok! Bu bütçede halk yok! Bu bütçede yandaş var! Bu bütçede sermaye tercihleri var! Bu bütçede savaş yatırımları var. Kasım ayı verilerine göre yoksulluk sınırı 25 bin 365 TL, açlık sınırı, 7 bin 786 TL olduğu ülkede bugün en düşük emekli maaşı 3 bin 500 TL’dir. Yani açlık sınırının yarısından bile az. Yani ölüm sınırı artık.” dedi.
“En düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor?”
2 milyondan fazla emeklinin bu maaşı aldığını, aynı zamanda açlık sınırının çok altında maaş alan yaklaşık sekiz milyon emeklinin olduğunu belirten Sırdaş, “Bu durum emeklilerin açlık ve sefalet içinde yaşadığının açık göstergesidir. Pahalılık ve enflasyona baktığımız zaman durum daha da vahimdir. Sarayın ve AKP’nin 2023 bütçesi bu krizi derinleştiren, bizleri daha da zor günlerin beklendiğini ortaya koyan bir tercihten oluşmaktadır. Ekonominin çok iyi gittiğini, enflasyonun belini kırdıklarını söyleyen yetkili ve sorumlulara çarşıya, pazara bir çıkmasını öneriyoruz. Çizdiğiniz pembe tablo, halkın karanlık tablosudur. TÜİK’in bize göre gerçeklikten uzak verilerine göre bile yüzde 85 olan enflasyon emekli ve emekçilerin temel gıda maddelerini alamaz duruma getirmiştir. Bizim hesaplarımız TÜİK hesapları ile örtüşmüyor. Gerçek enflasyonun yüzde 200’lerde seyrettiği açıktır. Bizim hesabımız ortada. TÜİK’in hesabını da kimler yapıyorsa alışverişe birlikte çıkalım. Kimlerin gerçeği söylediği, kimlerin gerçeği gizlediği ortaya çıksın. Bugün en düşük emekli maaşı ile kaç ekmek alınabiliyor? Evine kırmızı eti bırakın tavuk eti bile götürebilen emekli var mı? Çocuklarımızdan, torunlarımızdan utanır olduk. Bizim için bu yük taşınamaz hale gelmiştir. Artık yeter! Biz emeğimizi verdiğimiz ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz! Ödediğimiz bedelin gerçek karşılığını istiyoruz.” şeklinde konuştu.
“Emeklileri çaresizliğe
itmeye çalışıyor”
Hiç kimsenin lütufta bulunuyormuş gibi ahkam kesmesini istemediklerini ve haklarını istediklerini vurgulayan Sırdaş, “Bugün taleplerimiz için alanlardayız. Bu soğukta, bu yaşta burada olmak bizim tercihimiz değildir. İktidar ve saray bizleri sadece açlığa mahkum etmiyor. Aynı zamanda örgütlenmemizi de engellemeye, bizleri tamamen sessiz bırakmaya, biat ettirmeye zorluyor. Bunu yaparken de adalet ve hukuk tanımıyor. Emekli sendikalarını defalarca kapatarak emeklileri çaresizliğe itmeye çalışıyor. Bütün bunlara mahkum değiliz! Kapattıkları sendikalarımızı daha da güçlü bir şekilde kuruyoruz! Binlerce emekli ile yeniden kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Tüm Emeklilerin Sendikası olarak işte bugün alanlardayız! Emekliler olarak ne örgütsüzleştirme ne de sefalet içinde yaşatma dayatmalarına boyun eğmeyeceğiz! Saraya,savaşa, sermayeye değil halka, emekliye, emekçiye bütçe istiyoruz! 2023 bütçesinde emeklilerin insanca yaşayacağı bir ücretin sağlanmasını, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyinde olmasını, asgari ücretin açlık sınırının üzerinde insanca yaşanacak bir ücret olarak belirlenmesini, Sağlıkta yapılan kesintilerin kaldırılmasını, intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını, bütün emeklilere ‘Bayram harçlığı’ değil, yılda dört kez asgari ücret düzeyinde ikramiye verilmesini, emeklilere temel tüketim maddeleri olan,doğalgaz, elektrik, su, akaryakıt ödemelerinde indirim yapılmasını, EYT sorunun çözümünde gevelemelerin bırakılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir