9 Şubat 2023

Ev İçi Şiddet Acil yardım Hattı’na Mersin’den 3 kişi başvurdu

NURDANE KARAKUŞ
Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF), Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı Kasım 2022 Veri ve Analiz Raporu’nu yayımladı.
TKDF tarafından yönetilen Ev İçi Şiddet Acil yardım Hattı’nın 1-30 Kasım tarihleri arasında toplam 357 çağrı aldığı belirtilirken, “Bu çağrıların 55’i İstanbul’dan gelmiştir. İstanbul’u, Ankara 14 ve İzmir 9 çağrıyla izlemiştir. Bu iller dışında 26 farklı ilden çağrılar gelmiştir. Bu iller şu şekilde sıralanmaktadır: Adana: 5, Ağrı: 1, Antalya: 5, Aydın: 5 Balıkesir: 1 Bitlis: 1 Burdur: 1 Bursa: 3 Çorum: 1 Diyarbakır: 4 Erzurum: 1 Hatay: 1 Kahramanmaraş: 2 Kayseri: 1 Kırklareli: 1 Kocaeli: 2 Konya: 2 Manisa: 1 Mersin: 3 Sinop: 1 Sivas: 1 Tekirdağ: 1 Şanlıurfa: 3 Van: 1 Bartın: 1 Osmaniye: 1. En çok çağrının geldiği İstanbul ilinde çağrıların ilçelere göre dağılımı ise şu şekilde olmuştur:
Beykoz: 1, Kadıköy: 2, Kartal: 2, Maltepe: 3, Pendik: 11, Sultanbeyli: 2, Ümraniye: 2, Üsküdar: 2, Tuzla: 1, Arnavutköy: 1, Bağcılar: 2, Bakırköy: 1, Başakşehir: 1, Esenler: 1, Esenyurt: 17, Kâğıthane: 1, Küçükçekmece: 1, Sarıyer: 1, Sultangazi: 2, Zeytinburnu: 1. Çağrıların şehir ve ilçeler arasındaki dağılımı göstermektedir ki, şehirlerin gelişmişlik seviyeleri, sosyoekonomik durumları fark etmeksizin farklı şehir ve ilçelerden şiddet ihbar çağrıları gelmiştir.” denildi.
“124 vakanın 69’u ev içi şiddet ihbarı”
15 Ekim 2007’den günümüze ev içi şiddet hattına gelen toplam çağrının 86 bin 776 olduğun belirten TKDF, “Bu çağrılar içerisinde Türkiye’nin tüm illerinden gelen ihbarlarla birlikte çok sayıda ülkeden (Almanya, Fransa, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Hollanda, Avustralya, Amerika, Suriye, İsviçre, İran, Tunus, İngiltere, İsveç, Romanya, Libya, Japonya, Ukrayna, Gürcistan, Kenya, Kanada, Kazakistan, Yunanistan, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Kıbrıs) gelen ev içi şiddet ihbarları yer almaktadır. Kasım ayı içerisinde Ev içi Şiddet Acil Yardım Hattı’na ihbarı gelen ve kayııt açılan toplam 124 vakanın 69’u ev içi şiddet ihbarıdır. Bu şiddet ihbarlarının 47’si eş şiddeti ihbarlarıdır. 20 çağrı sığınak talebinde bulunmuştur. Acil müdahale gerektiren 1 vaka ihbarı olmuştur. 66 çağrıya hukuki bilgilendirme yapılmıştır. 50 çağrı karakola, 26 çağrı ise barolara
yönlendirmiştir. Kasım ayı içerisinde hatta gelen şiddet ihbarlarında belirtilen mağdurların yaşları 14-75 arasında değişmiştir. Gelen aramalar göstermektedir ki, ev içi şiddetin mağdurlarının büyük çoğunluğu kadınlardır (yüzde 92,5). Bu oranı yüzde 3,8 ile kız çocukları izlemektedir. İhbar edilen şiddet vakalarının önemli çoğunluğu psikolojik ve fiziksel şiddet vakalarıdır (psikolojik şiddet yüzde 46,90; fiziksel şiddet yüzde 30,97). Bu şiddet türlerinin dışında gelen çağrıların yüzde 9,73’ü sosyal şiddet, yüzde 3,54’ü cinsel şiddet ve yüzde 8,85’i ekonomik şiddeti ihbar eden çağrılar olmuştur. Burada şunu belirtmekte fayda bulunmaktadır: Her ne kadar analiz yaparken şiddet türlerini birbirlerinden kavramsal olarak ayırmak kolayken, gerçek hayatta bu durum o kadar kolay olmamaktadır. Çoğu vakada birçok şiddet türü birlikte yer alabilmektedir, fakat bir ya da iki tanesi mağdur üzerindeki derin etkileri nedeni ile diğerinden öne çıkmakta ve mağdur tarafından dile getirilmektedir. Aynı zamanda fiziksel şiddet dışındaki şiddet türleri mağdurlar tarafından bilinmiyor olabilir. Ayrıca, farklı şiddet türleri biliniyor olsa dahi ihbarda bulunmak, o konuda yardım talep etmek için yeterince acil ve ciddi bir durum olarak değerlendirilmiyor olabilir. Acil yardım hattına gelen çağrılar göstermektedir ki, kadınlar en çok en yakınlarındaki erkekler tarafından şiddete uğramaktadır. Gelen çağrılar şiddetin en güvenli yer olduğunu varsaydığımız ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşler ve diğer aile bireyleri tarafından uygulandığını göstermektedir. Eşler yüzde 45,9 ile saldırganlar içerisinde en geniş grubu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 11,5 ile diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde genel anlamda aile, baba, ağabey, abla, kız ve oğlan çocuklar şiddet uygulayanlar olarak mağdurlar ya da ihbarda bulunanlar tarafından belirtilmiştir. Erkekler duygusal ilişkileri bittikten sonra da kadınlara şiddet uygulamaktadır. Saldırganların yüzde 6,6’sı eski eş olmuştur.” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir