31 Ocak 2023

50 Milyon Avro AB destekli Yeni Devlet Hastanesi Kilis’te hizmete giriyor

Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ve Sağlık Bakanlığı yönetiminde, Avrupa Birliği finansmanıyla inşa edilen yeni Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi bugün Kilis İl Sağlık Müdürü Sn.Mahmut Arık, Prof.Dr.Alaeddin Yavaşca’nın eşi Sn. Ayten Yavaşca, Kilis Valisi Sn.Recep Soyturk, Kilis Belediye Başkanı Sn.Servet Ramazan, Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Tolga Tolunay ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un katılımıyla düzenlenen bir törenle hizmete açılıyor.
400 yatak kapasiteli yeni Devlet Hastanesi, 2011’den bu yana yaşanan Suriyeli mülteci akını sonrası nüfusu iki katına çıkan ilde, sağlık hizmetlerine yönelik artan ihtiyaca cevap verecek.
Depreme dayanıklı şekilde inşa edilen hastane binasında, en ileri teknolojiler kullanılmıştır. Modern sağlık ekipmanı ile donatılan 24 ameliyathanesi, ileri teknolojiye sahip görüntüleme sistemleri, 7/24 acil servisleri, 19 alanda hizmet birimi ve yapılandırılmış yoğun bakım üniteleri ile hastane, aynı anda üç binden fazla kişiye hizmet verebilecektir. Yeni Binanın yatak kapasitesi, 317’si hizmet ve 83’ü yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 400’dür. Hastanede MRI cihazı, 10 röntgen odası, mamografi ve tomografi odaları, 7 ultrason odası ile biyokimya laboratuvarı ve 12 yatak kapasiteli 2 diyaliz odası bulunmaktadır.
Yaptığı konuşmada, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut şunları söyledi: “Kilis’te büyüyen nüfus açısından büyük bir etki yaratacak olan, AB finansmanlı bir projeye daha tanıklık ediyoruz. AB 2014’ten bu yana, Türkiye’deki ev sahibi toplulukları ve mültecileri 10 milyar Avro’nun üzerinde bir kaynakla desteklemektedir. AB yardımları kapsamında toplam 1 milyar Avroluk destekle sağlık sektörü, en başta gelen öncelik olmuştur; çünkü bir insanın, ailenin veya toplumun bir üyesinin sağlığı, geri kalan her şeyi belirler; bu hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından da geçerlidir. Bu amaçla amiral gemisi niteliğindeki SIHHAT projemizde, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak 200 Sağlık Merkezi, Güçlendirilmiş Sağlık Merkezi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kurduk.”
 (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir