29 Ocak 2023

Üretici kadın, hayallerine ulaştı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ÜRETİCİ KADINLARA SAĞLADIĞI DESTEK, BİR KADINI DAHA HAYALLERİNE ULAŞTIRDI. KAYINPEDERİNİN VEFAT ETMESİ ÜZERİNE, ŞAM TATLISI TEZGAHININ BAŞINA GEÇEN VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN DESTEĞİ İLE İŞYERİ AÇMA KAPASİTESİNE ULAŞTIRAN GÜLİZAR KAYDA'NIN ŞİMDİKİ HEDEFİ, ÖNCE TÜM TÜRKİYE'YE, ARDINDAN DÜNYAYA AÇILMAK. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin sağladığı destekle 2 çocuk annesi Gülizar Kayda, 'ev yapımı şam tatlısını' açtığı iş yerinde yaparak satmaya başladı, hayaline ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı destekle 2 çocuk annesi Gülizar Kayda, ‘ev yapımı şam tatlısını’ açtığı iş yerinde yaparak satmaya başladı, hayaline ulaştı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üretici kadınlara sağladığı destek, bir kadını daha hayallerine ulaştırdı. Bu kadınlardan birisi de Tarsuslu Gülizar Kayda oldu. 2 çocuk annesi 2000 yılında vefat eden kayınpederinden kalan şam tatlısı tezgahını, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın sunduğu destek ile işyerine çevirmeyi başardı. Vatandaşların da büyük beğeni ile tükettiği ev yapımı şam tatlının, hayatının merkezinde olduğunu söyleyen Kayda, 1935’den beri aile lezzeti olan ürününü önce tüm Türkiye’ye, ardından dünyaya tanıtmak istiyor.
“Gaziantep’in baklavası patent almışsa, Tarsus şam tatlısı da almalı” diyen 2 çocuk annesi Gülizar Kayda, “İşimi severek, isteyerek yapıyorum. Öncesinde tezgahta satıyordum, sonrasında üretici kadın stantlarında satmaya başladım ve son olarak da dükkan açtım. Büyükşehir belediyesinin desteği, pozitif manada çok şeyi değiştirdi. İnsanlara faydalı olmayı seviyorum. İşimi severek yapıyorum, sevgimi katıyorum. Hayata daha sıkı sarıldım” ifadelerini kullandı.
Bu işten elde ettiği gelirle aile bütçesine önemli katkı sağladığını ve üniversiteye hazırlanan oğlunu okuttuğunu belirten Kayda, “Tek başıma mücadele ediyorum diyebilirim. Eşime, çocuklarıma faydalıyım. Hayat çok zorlaştı, tek maaşla olmuyor, kadınlarımızın da çalışması lazım. Çalışırsak geleceğe de güvenle bakarız” şeklinde konuştu.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir