28 Ocak 2023

‘Hala bir barış adası içinde yaşayabilmemizi Cumhuriyetimizin kurucularına borçluyuz’

MUSTAFA ÖZCAN
Atütrkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi şube binasında Cumhuriyetin 10. Yılı dolayısıyla birçok STK ile orta basın açıklaması gerçekleştirdi. ADD Mersin Şubesi Başkanı Serdar Erkan okuduğu açıklamada, “31 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes anlaşması sonucu, başkent İstanbul’un işgali ile Osmanlı  İmparatorluğunun fiilen tarihten silinme süreci başlamıştır. Buna karşın Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919 da Samsun’a ayak basması ile Kurtuluş (İstiklal) Savaşı başlamıştır. 26 Ağustos 2022 de Kocatepe’den başlayan ve 30 Ağustos 1922 de Dumlupınar meydan muharebesinde düşmanın bozguna uğratılıp,  9 Eylül 1922 de işgalci güçlerin  İzmir’de denize dökülmesi, ile devam etmiş. 11 Ekim 1922 de Mudanya Ateşkes Anlaşması ile Anadolu ve batı Trakya Düşman işgalinden kurtarılmıştır. 24 Temmuz 1923 de Lozan Barış Anlaşması’nın imzalanması ile Anadolu’da kurulan yeni hükümet resmen ve hukuken tüm Dünya tarafından tanınmıştır.  Son olarak 6 Ekim 1923 de TBMM ordularının İstanbul’a girmesiyle kurtuluş savaşının  askeri ve hukuki süreci fiilen tamamlanmıştır. 29 Ekim 1923 de ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ şiarı ile yeni kurulan devlet ve idare şekli olan Cumhuriyet İlan edilmiştir.” dedi.
“Cumhuriyetimizin temel ve değişmez ilkeleri etrafında daha güçlü birliktelik zamanı”
29 Ekim 2023’de Cumhuriyetimiz 100. yılına gireceğini hatırlatan Erkan, “100. yıllar devletlerin, resmi ve ticari kurumların kurumsal yaşamında çok önemli kilometre taşlarıdır. Ülkemiz toprakları, bir ateş çemberi içindeki coğrafyada olmasına rağmen, 100 yıldır büyük bir savaş ve işgal yaşamadan,  bugüne dek barış ve huzur  içinde yaşamaktadır. Bugün güneyimizde, Irak ve Suriye’de, kuzeyimizde Ukrayna’da ve Afganistan’da yaşanan savaş ve iç çatışmalar nedeniyle, milyonlarca sığınmacı, ülkemize resmî veya kaçak yollardan gelerek, salt bu barış ve huzur ortamı nedeniyle bu topraklarda yaşamayı tercih etmektedirler. İçinde bulunduğumuz bu barış ortamının değerini anlamak için büyük çoğunluğunun çok zor şartlarda ülkelerini  evlerini terk edip gelmiş, ailelerini  kaybetmiş sığınmacı ve mültecilerin kadınların, çocukların içine düştükleri yürek sızlatan durumlarını dikkatle gözlememiz yeterlidir. İçinde bulunduğumuz ve bize doğal gelen bu barış ve huzur ortamı, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının özverili çabaları ve on binlerce şehidimizin kanıyla kazandığı bağımsızlık ve kurduğu Cumhuriyetimizin, ‘Yurtta Barış, Dünya’da Barış’ şiarıyla  gerçekleştirdiği devrim ve ilkelerin Anayasamızda vücut bulan bağımsız, üniter, laik, sosyal ve hukuk devleti nitelikleri sayesindedir. Bu gerçekliklerden hareketle, siyaset kurumunun bugüne kadar yaptığı tüm hatalara, bugünkü tüm ekonomik ve sosyal zorluklara ve de emperyalizmin ülkemizde ve coğrafyamızdaki tüm örtülü ve açık kanlı operasyonlarına rağmen, hala bir barış adası içinde yaşayabilmemizi Cumhuriyetimizin kurucularına ve yukarıda belirtilen niteliklerine borçlu olduğumuzu hiçbir zaman unutmamamız gerekmektedir. Çünkü, bugün içinde bulunduğumuz tüm zorluklara  rağmen, halkımızın kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ve  Cumhuriyetimizin yukarıda belirtilen temel ilkelerine  sahip çıkması nedeniyle bölgemizde  barış ve huzur içinde olarak varlığını sürdürmektedir. Bu nedenle, Cumhuriyetimizin temel ve değişmez  ilkeleri etrafında daha güçlü birliktelik ve beraberlikle sahip çıkma zamanıdır.” şeklinde konuştu.
Erkan açıklamasını şöyle tamamladı;
“Bu nedenle, Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken, biz aşağıda imzası bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) Mersin’deki  Şubeleri ile Mersin’deki Demokratik kitle örgütleri olarak, Mersin’in ilçelerinde, sokaklarında ve her köşesinde, Cumhuriyetimizin 100. yılının değerini anlamak, hissetmek ve araştırmak, toplumsal belleğimizi güncellemek üzere, 15 aralık 2022 saat 14:00’de, Yenişehir Belediyesi akademi salonunda (kapalı  salonu arkası)  bir araya gelerek, Cumhuriyetimizin 100. yıl gündemini değerlendirmeye ve oluşturmaya; tüm resmi  ve özel kurumlarımızı, yerel yönetimlerimizi, muhtarlarımızı, demokratik kitle örgütlerini ve derneklerimizi, kulüplerimizi ve yurttaşlarımızı Cumhuriyetimizin 100. Yılı İmecesi‘ne davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir