1 Aralık 2022

‘Mektuplarımız yaklaşık 100 gündür neden ulaşmadı’

ARZU ÖZER
Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi Mersin’deki muhtarlara Atatürk Parkı’na ve önüne ek liman inşaatı yapılması hakkında şube görüşlerimini açıklayan  PTT kanalıyla gönderdikleri mektupların, 18 Kasım 2023 itibariyle yerlerine ulaşmaması nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi.
19 Mayıs 1989 tarihinde Ankara’da kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD),  T.C. Bakanlar Kurulu’nun 28.03.1993 tarih ve 934239 sayılı kararı ile kamu yararına çalışan dernekler statüsüne alındığını hatırlatan Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi Erkan, “Tüzüğü gereği, Atatürk, silah arkadaşları ve halkımızın  büyük bedeller ödeyerek, onbinlerce şehit ile kazandığı Bağımsızlık ve Cumhuriyetimizi ve Anayasamızda belirtilen üniter, laik, sosyal, hukuk  devleti nitelikleri ile yerelde ve genelde yaşatmak için çalışmalar yapmaktır. Bu kapsamda. Şubemiz, Mersin’de ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılına girerken Halkla Buluşma  Toplantıları’nın  ikincisini  4 Haziran 2022 tarihinde MTSO toplantı salonunda ‘Mersin Limanında Neler Oluyor’ başlığı ile TMMOB’a bağlı ilgili meslek odalarının başkanlarının konuşmacı olarak katıldığı bir panel toplantı gerçekleştirmiştir. Bu toplantının sonunda, konunun uzmanlarının verdiği bilgilerin ışığında, kentimizin modernleşme tarihinin belleği olan Atatürk Parkı önüne yapılması planlanan ek liman iskele ve inşaatının Mersin’e ve Mersinlilere kaybettirecekleri ve getireceği trafik ve ekolojik ilave yüklere değinilerek ilgililere ve kamuoyuna bir çağrı metni hazırlanması görüşülmüştür. Ayrıca, mevcut limanda planlanan ek liman iskelesi yatırımı yerine Mersin’in asıl ihtiyacı olan ve 10. Stratejik Kalkınma Planında yer alan ‘Yeni Ana Konteyner Aktarma Limanı’ yapılması gerekliliğinden hareketle hazırlanan çağrı metni okunarak ve katılanların katkısıyla ve oybirliğiyle ilgililere ve yetkili kurumlara gönderilmesine karar verilmiştir.” dedi.
“Bu anormal durum, anayasal haberleşme özgürlüğünün engellenmesi değil mi?”
Bu çerçevede söz konusu çağrı metninin, şube yönetim kurulu kararı ile Mersin Büyükşehir Meclis Üyelerine bir ön yazı ile iletildiğini belirten Erkan, “Ayrıca Mersin’deki tüm ilçelerindeki köy ve mahalle muhtarlara toplam 805 adet olarak normal posta olarak kapalı zarf içinde ve antetli kağıdımız ve imzalı ve mühürlü olarak 5 Ağustos 2022 tarihinde Mersin PTT merkez posta hanesinden gönderilmiştir. Ancak, il genelinde 18 Kasım 2022 tarihine kadar Akdeniz’de (mektupları teslim ettiğimiz Merkez PTT posta hanesine bir kaç km mesafedeki Camii Şerif Mahallesi muhtarlığı dahil) görüştüğümüz muhtarlarımızın tamamı ile diğer ilçelerdeki  bir çok muhtarlıklarla yaptığımız görüşmelerde mektuplarımızın  bugüne kadar ulaşmadığı anlaşılmıştır. Bu durum normal bir durum değildir. Çünkü, bu kadar çok sayıdaki mektubun postaya verildiği tarihten, bugüne kadar geçen yaklaşık 100 günde en azından Akdeniz ilçesindeki  en yakın muhtara dahi ulaşmaması ve ulaşmayan mektupların tarafımıza iade dahi edilmemesi hayatın olağan akışına uygun değildir. Yukarıda açıklanan nedenlerle, Mersin PTT nin tüm yetkililerine soruyoruz; Mersinlilerin en yakın seçilmiş temsilcileri olan muhtarlıklara Mersin için önemli bir konuda gönderdiğimiz mektuplarımız yaklaşık 100 gündür neden ulaşmadı ve bedelini ödeyerek gönderdiğimiz ve adresine ulaşmayan mektuplarımız nerede? Bu anormal durum, anayasal haberleşme özgürlüğünün engellenmesi değil midir? Ulaştırma Bakanlığına Bağlı PTT yetkililerin ve ilgililerin bu konuda Mersinlilere açıklama yapmasını gerektiğini düşünüyor, bu durumu Mersinlilerin takdirine sunuyoruz. Öte yandan bu anormal durumun aydınlanması için tüm hukuki ve idari işlemler konusunda gereğini yapacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir