1 Aralık 2022

‘NEŞET TARHAN ZİKZAK ÇİZİYOR..!’

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya: “Madem tarım alanı bu kadar kıymetli neden buranın tarım dışına çıkması için uygun görüş verdin?”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan orman arazileri ve orman vasfını yitirtmiş diye hazineye geçen araziler ile ilgili konuştu. Tarhan, Mezitli’de yanlış uygulamalar olduğunu söyleyerek, “Bozön Mahallesi’nde limon ağaçları kesildi. Yine ormanlarda ağaçlar kesildi ve buralar ele geçirilmeye çalışılıyor. TOKİ’nin konut yapacağı söyleniyor. Buralar tarım alanı olarak geçiyor. Belediyemize zorlamalar var. Farklı uygulamalar ile ele geçirilmeye çalışılıyor. Mezitli’de imar planlarının da bitmesiyle değerin çok arttığı gerçek. Son yıllarda bu yüzden büyük saldırı var. Biz Bozön’deki alanları talep ettik. ‘Okul yapalım, sağlık alanı olsun’ dedik. Ama cevap alamadık. Bazı siyasi alanlar kullanılarak buralar ele geçirilmesin. Herkesin ses çıkarması gerekir.” dedi.
“MADEM TARIM ALANINA YAPILDIĞINI BİLİYORSUN, NEDEN OLUMLU GÖRÜŞ VERDİN?”
AK Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya Tarhan’ın bu sözlerine yanıt verdi. Yerlikaya, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in TOKİ’den gerekli bilgileri alarak, davasından vazgeçtiğini hatırlatarak, “Kendisine teşekkür ediyoruz. Şimdi Mezitli’ye de TOKİ için başvuru yapılmıştı. Ben bunu Çevre ve Şehircilik’e sordum. ‘Yenişehir itiraz etti denmişti ama Mezitli tarafı itiraz etmedi’ dendi. Şimdi Neşet Tarhan’a soruyorum. Gerçekten zikzaklı cevaplar veriyor. Madem tarım alanına yapıldığını biliyorsun, neden olumlu görüş verdin? Bir kere Bozön Mahallesi’ni sorduklarında olumlu cevap vermiş. İkincisi Yenişehir’den tutun, Davultepe’den, Tece’den, yaptığımız birçok yer tarım alanlarını 100 binlik planda var diye konuta dönüştürdük. Şimdi gele gele bir TOKİ’deki yere mi takıldın? Madem tarım alanı bu kadar kıymetli neden buranın tarım dışına çıkması için uygun görüş verdin? Çünkü Bozön’ün ki Cumhurbaşkanı Kararnamesinden sonra hiç bir itiraz etmedi Mezitli Belediyesi ama Yenişehir Belediyesi etmişti. O da itirazından vazgeçti.” dedi.
“HER İSTEDİĞİN YERİ ALAMAZSIN!”
Diğer önemli bir hususa da değinen Yerlikaya, Mezitli Başkanı’nın bütün Milli Emlaktaki yerlerin kendisine verilmesini istediğini söyleyerek, “Böyle bir dünya böyle bir beklenti yok! Sahilleri istediniz verdi. Daha önce birçok yeri verdi. Büyükşehir Belediyesi katı atık için bir yer başvurusunda bulundu 240 dönüm. En son bugün de o izin verildi. Hayırlı uğurlu olsun. Şimdi bir yer ihtiyaç ise veriliyor. Ancak belediyeler dışındaki kurumlar da yerler istiyor. Her istediğin yeri de alamazsın. Neşet Başkana da tekrar diyorum; Madem burası tarım alanıydı neden olumlu görüş verdin? Bugün bu konuşmayı neden yapıyorsun?” şeklinde konuştu.
Neşet Tarhan ise sorunların TOKİ’nin kendi başına plan yapmasından kaynaklandığını söyledi. Tarhan, “Biz konuta karşı değiliz. Dere yatağına konut yapılmasına karşıyız. TOKİ’nin Belediyeler ile koordinesiz çalışmasına karşıyız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir