30 Kasım 2022

‘GEZİ DAVASI İLE CEZALANDIRILAN ARKADAŞLARIMIZ SERBEST BIRAKILMALIDIR’

NURDANE KARAKUŞ
Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 200 gün geçmesinin ardından Mimarlar Odası Mersin Şubesi basın açıklaması yaparak arkadaşlarının serbest kalmasını istediler.Yapılan basın açıklamasını TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası (MMO) Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy okudu.
Yücesoy, “Aralarında TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı, Şehir Plancıları Odası Onur Kurulu üyesi Tayfun Kahraman, Mimarlar Odası Avukatı Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşlarımız 200 gündür cezaevinde. Tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 200. gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. Halka ait olan her şeyi korumak ve kamu yararını savunmak mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasındadır. İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi’nin park olarak kalması için mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, sadece kamusal alanlarımızı değil iktidarın baskı politikalarını, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkemizin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemimize alarak mücadele ettik.” dedi.
“Karanlığa teslim olmayacağız”
TMMOB’un, ülke sorunlarını meslektaşlarının yaşadığı sorunlardan bağımsız görmeyen bir anlayışla hareket ettiğini belirten Yücesoy, “Mühendis, mimar ve şehir plancıları da bu anlayışla toplumun ortak değerlerinin yok edilmesine karşı, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik gerici saldırılara karşı omuz omuza mücadele etmiştir. Gezi direnişi, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında vücut bulmuş, Cumhuriyet tarihinin en önemli direnişlerinden birisi olmuştur. Toplumsal direnişimiz defalarca yargılanmaya, karalanmaya çalışılmış, Gezi’nin düşmanlaştırması amaçlanmıştır. Uzun süren hukuksuzluk zinciri sürecinde bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etme, yalnızlaştırma hedeflenmiştir. Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Ancak tüm bunlara rağmen Gezi Direnişinin toplum vicdanında ve bilincinde lekelemeyi başaramamışlardır. Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir. Tutukluluğun 200. gününde bir kez daha sesleniyoruz: Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Karanlığa teslim olmayacağız, biz kazanacağız, Gezi kazanacak!” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir