9 Aralık 2022

DANIŞTAY DA TAŞUCU’NDA TERSANEYE ‘HAYIR’ DEDİ

ÇED olumlu kararına açılan karşı dava sonucu mahkeme heyeti Tersane Alanı Projesi yapılmaması noktasında karar almıştı. Bu karar Danıştay tarafından da onandı.

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Mersin’in Silifke İlçesi Taşucu Mahallesi SEKA Limanı’nda yıllardır yapılmak istenen, karşı çıkılmasına rağmen inatla istenen tersane projesinin ÇED olumlu raporu da mahkeme tarafından iptal edilmişti. Bunun üstüne bir sevindirci karar da Danıştay’dan geldi. Danıştay mahkemenin iptal kararını onadı.
Taşucu Tersanesi’nin 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen olumlu ÇED raporu, Taşucu Belediyesi’nin 03.09.2004 tarihinde açtığı davada tersanenin Ramsar Uluslararası Sözleşmesi’yle korunan Göksu Deltası olmak üzere bölgede insan ve çevre sağlığına zarar vereceği gerekçesiyle Mersin İdare Mahkemesi’nce iptal edilmiş ve karar Danıştay 6. İdaresi tarafından onanmıştı. Akter Akdeniz Taşucu Gemi Sanayi A.Ş. “Tersane Alani Projesi” ile ilgili olarak yeniden ÇED olumlu kararı almıştı. Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) bu olumlu raporun iptali için Mersin 1. İdare Mahkemesi dava açmış, mahkeme de 10 Mart 2022 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararda dava konusu işlemin iptaline karar vermişti.
“Özel Çevre Koruma Bölgesi sanayi baskısı tehdidi altında!”
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sinan Can sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “SEKA Lİman Sahası’nın bir bölümünde ve Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan Göksu Deltasına ortalama 1,5 – 2 km. mesafede olan ‘Tersane Alanı’ projesi ile ilgili olarak ÇED olumlu kararına açılan karşı dava sonucu mahkeme heyeti Tersane Alanı Projesi yapılmaması noktasında karar almıştı. Bu karar Danıştay tarafından onanmış bulunmaktadır.” dedi.
“Göksu Deltası’nın doğal varlığını tehlikeye atacak girişimlerin takipçisiyiz”
Göksu Deltası’nın Mersin, doğal çevre, ve meslek için oldukça önemli olduğunu savunan Can, “Kıyı erezyonu, yapılaşma baskısı, drenaj hatları, tarımsal faaliyetlerin negatif etkileri, kaçak avlanma, vahşi hayvanların varlığı gibi problemler ile tehlike altında olup tersane, liman ve sanayi baskısı ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Danıştay’ın almış olduğu kararı olumlu bulmakla birlikte Göksu Deltası’nın doğal varlığını tehlike altına atabilecek girişimlerin takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir