30 Kasım 2022

Akdeniz’de balıkçılara fırtına engeli, tekneler kıyıya yanaştı

AKDENİZ'DE BALIKÇILARA FIRTINA ENGELİ, TEKNELER KIYIYA YANAŞTI 15 EYLÜL'DEN İTİBAREN AVLANMAYA BAŞLAYAN BALIKÇILAR AKDENİZ'DE ÇIKAN SEZONUN İLK FIRTINASI NEDENİYLE TEKNELERİNİ KIYIYA ÇEKEREK AĞ BAKIMI YAPMAYA BAŞLADI KUVVETLİ RÜZGARIN ETKİLİ OLMASI NEDENİYLE BALIKÇILARIN YOLDAŞLARI MARTILARIN DA GÜÇLÜKLE HAVADA DENGESİNİ SAĞLAYARAK ARTIK BALIKLARI ALMAYA ÇALIŞMASI GÖRÜNTÜLERE YANSIDI

15 Eylül’den itibaren avlanmaya başlayan balıkçılar Akdeniz’de çıkan sezonun ilk fırtınası nedeniyle teknelerini kıyıya çekerek ağ bakımı yapmaya başladı. Kuvvetli rüzgarın etkili olması nedeniyle balıkçıların yoldaşları martıların da güçlükle havada dengesini sağlayarak artık balıkları almaya çalışması görüntülere yansıdı.

Akdeniz açıklarından itibaren kıyı bölgelere kadar etkili olan şiddetli rüzgar ile fırtına nedeniyle balıkçılar barınaklara döndü. 2-3 gün sürmesi beklenen fırtına nedeniyle, Mersinli balıkçılar ağ bakımlarını yapmaya başladı.
Meteorolojinin önceden uyarısını yaptığı yağışlı ve fırtınalı hava Mersin’de ve Doğu Akdeniz’de zaman zaman etkili oluyor. Yağış sonrası Akdeniz’de çıkan fırtına nedeniyle bir çok balıkçı teknesi Mersin Erdemli Balıkçı Barınağı’na geri dönmek zorunda kaldı. 15 Eylül’de açılan sezonun ilk fırtınası nedeniyle avlanmaya ara veren balıkçılarda ağ ve tekne bakımlarını yapmaya başladı. 2 gün sürmesi beklenen fırtınanın ardından tekrar ‘Vira Bismillah’ diyecek olan balıkçılar, fırtına ile birlikte balık popülasyonunun biraz daha ortaya çıkmasını beklediklerini aktardı. Öte yandan, balıkçıların ağ bakımlarını yaptıkları barınaktaki martılar ise havada güçlükle dengelerini sağlamaları görüntülere de yansıdı.
“Fırtına balıkçılık için önemli”
Yağmurla birlikte fırtınanın geldiğini belirten Erdemli Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Volkan Taş,” Ortalama 2 gün sürecek. Balıkçılarımız da bu fırtınada limanda eksikliklerini gideriyor. En geç Perşembe günü tekrar ‘Vira Bismillah’ diyerek faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu senenin ilk fırtınası çok bekledik, inşallah olumlu olarak geri dönüş sağlar. Fırtınada deniz dinleniyor, toprak karışıyor, balık çıkıyor. Fırtına balıkçılık için önemli” dedi.
İlk fırtınanın geldiğini dile getiren balıkçılardan Bora Özbak, “Fırtına balıkları yerinden onatacak çıkaracak yada açılmasını sağlayacak. Şuan fırtına başladı 2 gün süreyle devam eder. İnşallah fazla etkilemez. Avlarımızı çektik, onları tamir edip tekrar denize hazırlıyoruz” diye konuştu.
Fırtına nedeniyle limana geldiklerini aktaran Ozan Benek, fırtına içinde tekne ve ağların bakımlarını yaptıklarını ifade etti.
Fırtınayla birlikte kendilerini zor limana attıklarına dikkat çeken tekne sahiplerinden Cumali Baştan ise çok kötü bir fırtına olduğunu ve 2-3 gün süreceğini kaydetti.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir