8 Aralık 2022

‘AK Parti’nin ulusal bayramlar konusundaki lekeli sicilini unutturabileceğini düşünmesin!’

MUSTAFA ÖZCAN
CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer için söylenenler ve Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın MESKİ Genel Kurulu’ndaki konuşması hakkında açıklamalarda bulundu.
AK Parti’nin her seçim öncesinde ayrı bir boyayla boyanıp, halkın karşısına farklı bir yüzle çıkıyormuş gibi yapmayı âdet haline getirmiş bir parti olduğunu iddi a eden Aktay, “Bu seçimde de Cumhuriyet’e ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygılıymış gibi davranarak insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar. Geçmişte Erdoğan’ın ve pek çok AK Parti yöneticisinin söylediği Cumhuriyet karşıtı sözlerin aynısını dile getiren Meclis Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal’ın görevden alınması bu gösterinin bir parçasıdır. Aynı gösteriyi Mersin’de de sahnelemeye çalışıyorlar. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, MESKİ Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, Cumhuriyet Halk Partisi’ni alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamakla suçlayacak kadar izan ve idrak yoksunu sözler etmiştir. Kısa konuşmasında, ömründe yapmadığı kadar Atatürk’ten alıntılar yapan Gültak, belli ki partisinin ulusal bayramlar konusundaki lekeli sicilini unutturabileceğini zannetmektedir.” dedi.
“Çiçek bırakmamıza dahi tahammül edemeyen bir anlayışa bizim hiç tahammülümüz yoktur”
Ulusal bayramlarda toplumun coşkusuna set çekmek amacıyla, 2012 yılında “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlama Yönetmeliği”ni değiştirenin AK Parti olduğunu belirten Aktay, “Bu değişiklikle ulusal bayramlardaki törenlerde Atatürk anıt ve büstlerine çelenk koyma hakkı siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının elinden alınmıştır. Atatürk ve Cumhuriyet sevgisini insanların yüreğinden söküp atmaya kararlı, kindar bir anlayışın bu tavrına Cumhuriyet Halk Partisi elbette seyirci kalmamıştır, kalmayacaktır. Kurucumuzun, ilk genel başkanımızın, büyük önderimizin anıt ve büstlerine bir çiçek bırakmamıza dahi tahammül edemeyen bir anlayışa bizim hiç tahammülümüz yoktur.
O nedenle, AK Parti’nin içi boşaltılmış, siyasi kavga ve kutuplaşma vesilesi haline getirdiği, yasak savma anlayışıyla düzenlediği kutlamalarla yetinmeyip, ulusal bayramlarımızı gerçek ve samimi duygularla, hak ettiği saygınlıkla kutlamayı tercih ediyoruz.” şeklinde konuştu
“AK Parti’nin vizyonsuzluğu hakaret örtülebilecek seviyeyi çoktan geçti”
Yıllardır sürdürdükleri bu tavrın altında yatan duygu ve hassasiyeti Gültak ve benzerlerinin anlamasını beklemediklerini anlatan Aktay, “Cumhuriyetçilik ve Atatürkçülük, onların her seçim öncesi giyip çıkardıkları gömleklere benzemez. AK Parti’nin “Türkiye Vizyonu” adıyla açıkladığı, pek çok açıdan yanlış, tutarsız ve samimiyetsiz bir metne yöneltilen eleştirileri bahane ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ni “teröre destek oluyormuş” gibi göstermeye çalışan Gültak ve diğerleri şunu iyi bilsinler: AK Parti’nin vizyonsuzluğu, hukuksuzluğu, beceriksizliği hakaret ve hamasetle örtülebilecek seviyeyi çoktan geçmiştir. Halkın bu tarz bir siyasete inancı da tahammülü de kalmamıştır. AK Parti ve ortakları bu gerçeği görmekte zorlanıyorlarsa, öncesinde aynı korku masallarını anlattıkları 31 Mart yerel seçimlerinin sonuçlarına bir kez daha baksınlar. Hiçbir şey göremeseler de, 2023 seçimlerinde kendilerini bekleyen büyük hezimetin küçük bir örneğini göreceklerdir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir