10 Aralık 2022

‘Bir şey olmak isteyenlerle, bir şey yapmak isteyenlerin seçimi’ ‘MTSO NE İŞE YARIYOR?’

“Başarı kendini değil kentini düşünen yöneticilerle olur. Karşınızdakini motive edecek, net, öngörülü ve ilham verici bir mesaj iletme beceriniz yoksa, hiçbir kurum ve kuruluşta başkan olma hevesine kalkışmayın..!”

MUSTAFA ÖZCAN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası -MTSO- Meclis Üyesi Ahmet Akın, Mersin’in işsizlikte 1. sırada, yoksullukta 1. sırada, sosyal gelişmişlikte 26. sırada olduğunu söyleyerek ve Mersin ekonomisinin gelir yaratamadığını belirtti. Akın, “Peki o zaman MTSO ne işe yarıyor?” sorusunu sordu.
“ÖNCE DOĞRU PLANLAMA”
MTSO’nun kendisini yenileyebildiği sürece, sorunlara çözüm üretebileceğini belirten Akın, “Önce Mersin. Gelişme iddiasında olan bir kent çok sayıda sektöre odaklanarak gücünü dağıtmamalı. Mersin’de sanayi ve lojistik kendi iç dinamikleriyle yol alıyor.  Öncelik Tarım ve Turizme verilmeli. Sağlıklı bir sanayi ve tarım envanteri olmadan planlama yapmak karanlıkta ıslık çalmaya benzer. Önce doğru planlama gerekiyor.” dedi.
“KENDİNİ DEĞİL KENTİNİ DÜŞÜNEN YÖNETİCİLER GEREKLİ!”
Mersin’in ekonomide yeni bir hamle yapacak potansiyele sahip bir kent olduğunu anlatan Akın, “Yeter ki kent dinamikleri birlik ve beraberlik içinde olsun. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası organ seçimleri “Bir şey olmak isteyenlerle, bir şey yapmak isteyenler” arasında geçecektir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarında yetkinlik ve karakterden oluşan güven, başarının temelini oluşturur. Yöneticilerin karar ve eylemleri bireysel çıkarların ötesinde değerlere dayanmalıdır. Bu da kendini değil kentini düşünen yöneticilerle olur. Karşınızdakini motive edecek, net, öngörülü ve ilham verici bir mesaj iletme beceriniz yoksa, hiçbir kurum ve kuruluşta başkan olma hevesine kalkışmayın. Başkalarını ikna etmek için güçlü ve makul bir hitabet kullanılmalı, güvenilirlik yaratarak, karşınızdakinin duygu ve tutkularını harekete geçirmelisiniz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir