30 Kasım 2022

Mersin’de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları erken başladı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI'NIN 99. YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARINI COŞKU İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRMEYE BAŞLADI. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yıldönümü kutlamalarını coşku içerisinde gerçekleştirmeye başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıldönümü kutlamalarını coşku içerisinde gerçekleştirmeye başladı.
Belediyenin tertip ettiği ‘Cumhuriyet Şöleni’ konser ve oratoryolarının ilki Tarsus’ta düzenlendi. Yarenlik Alanında yoğun katılımla geçen programda sevinç ve gurur üst seviyelere çıktı. Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gözayaz, muhtarlar ve sanatseverler katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan Türk halk müziği, Türk sanat müziği, halk oyunları ve kent orkestrası müzisyen ve sanatçılarının oluşturduğu ‘sanat toplulukları’ üyelerinin sahne aldığı oratoryoda orkestra şefliğini Daniel Fedorean yaptı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü opera sanatçısı soprano Bengi İspir Özdülger, mezzo soprano Nihan Çetin Aydın, tenor Onur Polat, bariton Arda Aktar, bas Mehmet Yılmaz’ın yer aldığı konserde, halk oyunları ekipleri de oyunlarıyla geceye renk kattılar. Gece ise solist sanatçılar sahne aldı.
Sahne arkasındaki dev ekranda Kurtuluş Savaşı mücadelesini gösteren fotoğrafların yansıtıldığı oratoryoda ‘Çanakkale içinde aynalı çarşı’, ‘Dağ başını duman almış’, ‘Bir başkadır benim memleketim’ ve özellikle ‘İzmir Marşı’nda heyecan en üst seviyeye çıktı. Türk bayraklarını sallayarak türkü ve marşlara eşlik eden Tarsuslu sanatseverler, duygu dolu dakikalar yaşadılar.
Geceye katılan Erdal Göçen, keyifli anlar yaşadığını belirterek, “Cumhuriyetin 99. yılını kutlamak güzel, keyifli bir akşam. Teşekkür ediyoruz. Gayet güzel ve başarılı. Halk oyunları motifleriyle süslemeleri de ayrıca güzel. Tebrik ediyorum” diye konuştu.
Oratoryonun ikincisi Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün saat 20.00’de sanatseverlerle buluşacak.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir