30 Kasım 2022

MERYAD’tan ‘Sürdürülebilir Verimlilik Günleri’ Semineri

MUSTAFA ÖZCAN
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Tarsus Üniversitesi ve Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği (MERYAD) işbirliğinde “Sürdürülebilir Verimlilik Günleri” programı düzenlendi.
Bir otelde yapılan programa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, üniversite temsilcileri ile iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı.
‘Sürdürülebilir Verimlilik Günleri’ programının açılış konuşmasını yapan Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Doğmuş, proje gurubunun başında ILO Score Eğitmeni ve Ardent Plastik Genel Müdürü Hatice İğde’nin bulunduğunu belirtti. Projeye destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Başkan Doğmuş, projenin Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Tarsus Üniversitesi işbirliğinde firmaların da katılımı ile 2-2,5 ay süreceğini kaydetti.
Tarsus Üniversitesi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, üniversiteyi her geçen gün daha da geliştirme azminde olduklarına vurgu yaparak, bu tür etkinliklerde işbirliği içerisinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Orhan Aydın, Tarsus Üniversitesi’nin bölgedeki tüm dinamiklerle yakın işbirliği içerisinde olacağı ortamların devam edeceğine inandığını kaydetti.
“Değişen teknoloji, giderek çeşitlenerek artan ihtiyaçlar, artan pazar talebi ve bunun beraberinde getirdiği rekabet; zamanı, insan kaynağını ve maliyeti doğru bir şekilde yönetmemimizi gerektiriyor.”diyen Prof. Dr. Aydın, insan kaynaklarını, maliyeti, altyapıyı; değişen ortamda, değişen teknolojide, dinamik bir şekilde uyumlanarak üretmek adına gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti. Üniversite olarak değişen ihtiyaçları iyi analiz ederek hareket ettiklerini söyledi.
Bu işbirliklerinin artarak devam etmesini umduklarını belirten Prof. Dr. Orhan Aydın, “Dönem dinamik olma dönemi… Öyle bir sistem ki, bugün bir mühendislik problemi olsa, çok kompleks bir problem. Herkes geleceğe yönelik stratejiler belirliyor ama sizin gelecek olarak adlandırdığınız şey, zamanın önemli bir fonksiyonu. Gelecek çok değişken. İşte bu da hepimizin dinamik olmasını gerektiriyor, yalın üretim gibi, verimlilik gibi kavramları içselleştirerek aşina olmamızı gerektiriyor.. Bu da üçlü sac ayağını, kamunun, özel sektörün ve ünivetsitenin her zaman iyi etkileşim içerisinde olmasını gerektiriyor.”dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Tarsus Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adem Erik, “Sürdürülebilir Verimlilik Günleri” projesinin içeriği hakkında bir sunum gerçekletirirken, Mersin Yatırımcı İş İnsanları Derneği Başkan Yardımcısı, ILO Score Eğitmeni ve Ardent Plastik Genel Müdürü Hatice İğde tarafından da proje içeriği hakkında bilgiler paylaşıldı.
Program kapsamında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Proje Koordinatörü Emre Dönmez’in program tanıtımına yönelik sunumunun ardından, program başında katılımcılarca yapılan anket sonuçları da Tarsus Üniversitesi Öğretim Görevlisi Adem Erik tarafından değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir