8 Aralık 2022

‘İlaca erişim sorunlarına artık kalıcı çözümün bulunması gerekiyor’

MUSTAFA ÖZCAN
Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, 16 Ekim Pazar günü Ankara’da yapılacak miting için çağrıda bulunarak basın açıklaması gerçekleştirdi.
Ülke genelinde 46 bini aşkın eczacının sorunları olduğunu ve bunlara kalıcı çözüm istediklarini belirten Başkan Sağır, “Mesleğimize yapılan haksızlıklara ‘dur!’ demek için 16 Ekim’de Ankara’dayız. Hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olarak yıllardır kamu yararına hizmet veren biz eczacılar, içinde bulunduğumuz zorlu koşulları ve yaşadığımız hak kayıplarını bütün ayrıntılarıyla duyurduk. Sorunlarımıza çözüm bulunmaması halinde hastalarımızın en yakın sağlık danışmanı olan eczacılarına erişmekte güçlük yaşayacağını, çünkü iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini aktardık. Hastalarımızın kaliteli ve güvenilir ilaca erişimindeki tek nokta olan eczanelere erişmemesinin, sağlık sistemimiz açısından da ciddi sorunlara neden olacağını, eczanelerin üstlendiği kilit rolün Covid – 19 pandemi sürecinde bütün netliğiyle ortaya çıktığını ifade ettik. Son dönemlerde sıklıkla yaşanan ve hastalarımızı ciddi şekilde mağdur eden ilaca erişim sorunlarına artık kalıcı çözümün bulunması gerektiğini ısrarla vurguladık. Bugün hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmadı ve maalesef bu fiyat farkları her geçen gün katlanarak artıyor.” dedi.
“Görmezden gelindik, yok sayıldık”
Eczacıların hiçbir sorumluluğu olmamasına rağmen sahada hasta ve eczacıyı karşı karşıya getiren, ilaç fiyat farklarından kaynaklı sıkıntıları defalarca dile getirdiklerini söyleyen Sağır, “Stratejik personel olarak kamuda görev yapan meslektaşlarımızın uğradığı hak kayıplarının kabul edilemez olduğunu ifade ettik. İstihdam planlaması yapılmadan, her geçen gün sayısı artan eczacılık fakültelerinin ve kontenjanlarında ki artışın, geleceğin işsiz eczacı ordusunu yarattığının altını çizdik. Niceliğin değil, niteliğin öneminden bahsettik. Ama görmezden gelindik, yok sayıldık. Şimdi halka en yakın sağlık hizmeti sunan eczacılar olarak açık bir şekilde ifade ettiğimiz taleplerimize karşılık bulamadığımız için sesimizi 16 Ekim Pazar günü Ankara’da gerçekleştireceğimiz Büyük Eczacı Mitinginde, gerek kamuda gerek eczanelerinde gerek ilaç sanayinde görev yapan, gerekse gelecek kaygısı taşıyan öğrenci meslektaşlarımızla birlikte yükselteceğiz! Mersin Eczacı Odası olarak meslektaşlarımız ve en büyük destekçimiz eczane teknisyenlerimiz ve Güney Ecza Kooperatifimizle birlikte katılacağımız mitingde Türkiye’nin dört bir yanından gelecek diğer katılımcılarla birlikte omuz omuza mesleğimiz için ayakta olacağız. Uğradığımız haksızlıklara; eczanelerdeki ekonomik çıkmazlara, eczacıların yok sayılmasına, kontrolsüz açılan fakültelere, kamu eczacılarının hak kayıplarına, ilaç yokluklarına, ilaç fiyat farklarına hep birlikte ‘dur’ diyeceğiz! Çıktığımız bu yolda bize destek olan, güç veren bütün meslektaşlarımıza, eczane teknisyenlerimize, öğrenci arkadaşlarımıza, dağıtım kanallarında ki emekçilerimize, siz değerli basın mensuplarına ve halkımıza yürekten teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir