22 Eylül 2023

‘ATATÜRK PARKI HALKINDIR YAĞMALANAMAZ..!’

MUSTAFA ÖZCAN
ADD Mersin Şubesi, ÇYDD Mersin Şubesi, EĞİTİM İŞ Mersin Şubesi, Yirmi Dokuz Ekim Kadınları Der. Mersin Şubesi ve YKKED Mersin Şubesi Atatürk Parkının batı tarafında Çamlıbel Mahallesi Balıkçı Barınağının yapılaşmaya açılmasına ve otopark yapılmasına yol açacak projeye itiraz ettiklerini belirtmek  için basın açıklaması gerçekleştirdiler.
Açıklamayı gerçekleştiren ADD Mersin Şubesi Başkanı Serdar Erkan, açıklamadan önce,”Bu açıklamayı yapan aşağıdaki kurumlar olarak, geçtiğimiz günlerde barış kenti Mersinimizin Tece Mahallesinde  polisevine yapılan hain terör saldırısını kınıyor, şehidimizin yakınlarına ve il Emniyet Müdürlüğü Camiamıza başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar diliyor, tekrarlanmaması için yetkililerden gerekli önlemlerin alınmasını talep ediyoruz.” dedi.
1970’li yıllardan beri, Mersinlilerin kamusal alanı, kent belleği ve Akdeniz’in nefes alma borusu olan, Atatürk Parkı’nın batı tarafında Çamlıbel Mahallesi Balıkçı Barınağı’nın yapılaşmaya açılmasına ve otopark yapılmasına yol açacak projeye itiraz ettiklerini belirten Erkan, “Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce; askı süresi geçtiğimiz uzun bayram tatiline denk getirilen ve 6 Ağustos 2022 de askı süresi biten  Su Sporları Merkezi adı altında Atatürk Parkının yapılaşmaya açılmasına, Mersin Büyükşehir Belediyesi, TMMOB Mersin Şehir Plancıları Odası ve Mersin Peyzaj Mimarları Odalarının Mersin Şube ve temsilcilikleri ile ADD Mersin Şubesi kendi gerekçeleriyle itiraz etmişlerdir. Ancak Mersin Çevre İl Müdürlüğü’nün 09.09.2022 tarihli yazısıyla, itiraz yazısında haklı  itiraz gerekçelerini, görmezden gelinerek, gerekçe dahi belirtilmeden itirazımız ret edilmiştir.” dedi.
“Bu hatadan dönülmesini talep ediyoruz”
ADD Mersin Şubemizin ve diğer Mersini temsil eden kurumların itirazının gerekçesiz ret edilmesini ve Mersinlileri yok saymasını,imzası olan ve Mersin’de yaşayan üyelerimizi temsil eden kurumlar olarak kabul etmedikleri ve itiraz ettiklerini söyleyen Erkan, “Çünkü, Atatürk Parkı ve Balıkçı barınağı yıllardır amatör balıkçıların toplanma yeri olup, ayrıca Akdeniz ve Toroslar ilçelerindeki dezavantajlı mahallelerde ikamet eden yoksul yurttaşlarımızın ailesiyle denizle buluşabildiği, ucuz deniz ürünleri yiyebildiği ve yaz sıcaklarında serinletici deniz rüzgarlarını alabildiği, en önemli kent belleği kamusal ve sosyal  alan olan Atatürk Parkının ayrılmaz parçasıdır. Bu kamusal, ekolojik ve sosyal mekanın, Mersin Marina’da olduğu gibi, AVM benzeri yapılaşmayla salt sınırlı üst gelir gruplarının kullanabileceği rant alanı olarak yapılaşmaya açılmasını yanlış buluyoruz ve bu hatadan dönülmesini talep ediyoruz. Bu kapsamda, yukarıda açıkladığımız nedenlerle, bundan sonraki tüm idari ve hukuki süreçlere üyelerimiz ve Mersinliler adına müdahil olacağımızı ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir