1 Aralık 2022

‘Tarım ve Çiftçilik Bitecek Mersin ‘Taşa’ DÖNÜŞECEK!’

“Bu ocak yapılırsa tarımı ve hayvancılığı bitirir. İçme suları kullanılamaz. Bütün yetkililerin duymasını istiyoruz.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Hamzabeyli Köyü’nde geçen yıl köylülerin tepkisi üzerine yapılamayan ancak bu yıl yeniden taş ocağı açma girişiminde bulunulması üzerine Hamzabeyli, Işıktepe, Çavak, Kocahamzalı, Çukurkeşlik mahalle halkı isyan etti ve tepkilerini dile getirdi.
Hamzabeyli Muhtarı Sencer Erdoğan, Bölgede taş ocağı açılmasını istemediklerini söyleyerek, “Buradan yetkililere ve milletvekillerine sesleniyoruz. Sayın valimize de ilettik. Burada tarım alanlarını yok olmasını istemiyoruz. Su kaynaklarımız ve yollarımız var. İçme sularını kullanıyoruz. Kısacası biz buraya taş ocağı istemiyoruz.” derken, buradaki 4-5 ortasına taş ocağı yapılmasını istemediklerini belirten Işıktepe Muhtarı Ramazan Kırmızı ise, “Bu ocak yapılırsa tarımı ve hayvancılığı bitirir. Bütün yetkililerin duymasını istiyorum.” şeklinde konuştu.
“Çiftçilik biter, insan yaşamı biter”
Emirler Mahalle Muhtarı Rüştü İkiz, en fazla taş ocağından ve etkilerinden etkilenen köy olduklarını söyleyerek, meskenlerin ve tarım alanlarının dibine bu ocağın açılmasının çok sakıncalı olduğunu ve bölge halkının bütün yaşamını bitireceğini vurguladı. Çukurkeşlik Mahalle Muhtarı Süleyman Kuş ise aynı konunun kendi mahallelerinde de olduğunve buraya destek için geldiğini ifade ederek, “Taş ocağı demek felaket demek. Bütün çiftçilerimiz göç etmek zorunda kalabilir. Çiftçilik demek üretim demek. Çiftçiliğin bitmesi bizim de bu köy ile bağlantımızın kalmayacağı anlamına gelir. Evlerimiz bu ocaktan zarar görecek. Bahçelerimiz, geçim kaynaklarımız bittikten sonra bu ocak neye yarar? O konuda sonuna kadar duyarlı olarak vatandaşlarımız ile birlikte duracağız ve açılmasını istemiyoruz.” diyerek muhtarlar tepkilerini dile getirdiler.
“Yetkililer burada yaşıyor olsa taş ocağına izin verirler mi?”
Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz da köylüler ile birlikteydi. Yılmaz’da duruma tepki göstererek, “Üretim alanlarımıza taş ocağı adı altında yapılan saldırılara bir kez daha birlikte karşıyız. Hamzabeyli hem yerleşim hem üretim anlamında tam da 3 4 köyümüzün ortasında ve buraya yine ocak yapılmak isteniyor. Geçmiş yıllarda köylerimiz bu ocaklardan zarar görmüştü. Bir kısmını kapattırdık. Ocaklara da ihtiyaç vardır ancak bunlar üretim ve yerleşim alanlarından uzakta yapılmalıdır. Biz teknik kısmını bilmeyiz. Son 2 3 yılda pandeminin etkisi ile de tarımın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bizim öncelikli olan gıda ve yaşam alanlarıdır. Köylüler, çiftçiler ve Stk’lar burada. Bir de yetkililer gelsin görsünler. Eğer onlar burada yaşıyor olsa taş ocağına izin verirler mi merak ediyorum.” ifadelerini kullandı.
“İleride gıda krizine gireceğiz”
Köyde yaşayan vatandaşlar ise çocukların gelecekleri için, kendi ve tarım alanları için taş ocağına hayır diyerek, “Köyde taş ocağı istemiyoruz. Biz gerçekten doğa talanına karşı mücadele veriyoruz. Rant için doğa yok ediliyor. İleride gıda krizine gireceğiz. Onun için bu taş ocaklarının yapılması yaşam ve su alanlarına zarar verecek. Eğer bu ÇED raporu çıkarsa 30 gün içerisinde idari mehkemelere  başvurmak gerecekek. Ama bunun dışında köylünün ses çıkarması gerekecek. Köylüler kendi bölgesine sehip çıkmalı.” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir