22 Eylül 2023

Can Kayıplarını Yüzde 50 Azaltmak Hedefleniyor Yayalara Öncelik Duruşu Hayata Saygı Duruşu

Türkiye’de resmi verilere göre 2022 yılında şu ana kadar toplam 313 bin 618 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Kampanyayla 2030 yılına kadar trafik kazalarına bağlı can kayıplarını yüzde 50 oranında azaltmak hedefleniyor.

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak amacıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak ‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’ sloganıyla düzenlenen kampanyada, 11.00 – 14.00 saatleri arasında geleceğin bilinçli yaya ve sürücüleri yaya geçitlerinde bayraklarla buluştular.
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla, İl Millî Eğitim Müdürü Adem Koca ve il protokolünün katılımlarıyla 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen ‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’ etkinliği, Mersin’de GMK Bulvarı Hacı Sabancı Anadolu Lisesi önünde kırmızıya boyanan yaya geçidinde gerçekleştirildi.
Kampanya kapsamında hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek, ışıksız yaya geçitlerinde ‘önce’ görselleri kullanılacak, sosyal medya paylaşımları yapılacak ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları yapılacak. Kampanyayla 2030 yılına kadar trafik kazalarına bağlı can kayıplarını  yüzde 50 oranında azaltmak hedefleniyor.
2022 Yılı Rakamları Şimdiden Geçmiş Yılları Solladı!
Türkiye’de resmi verilere göre 2022 yılında şu ana kadar toplam 313 bin 618 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda bin 216 kişi kaza yerinde, bin 469 ise kaza sonrası hayatını kaybeti. 125 bin 704 kişi ise yaralandı.
2021’de ise 187 bin 524 ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş, bu kazalarda 2 bin 422 kişi kaza yerinde, 2 bin 941 kişi ise kaza sonrası hayatını kaybederken 276 bin 935 kişi yaralanmıştı. 2020’de ölü sayısı 4 bin 866 olmuştu. 2022 yılı rakamlarına baktığımızda henüz yıl sonu gelmeden geçtiğimiz 2 yılın rakamlarını geride bırakmış görünüyor.
Sürücülerde Doğru Davranış Modelleri Geliştirilmek İsteniyor
‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’ etkinliği kapsamında trafikte yaya önceliği konusunda farkındalığı artırmak, yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin uyarılarak dikkatlerini daha üst düzeye çıkarmak ve bu bölgelerde yayalara ilk geçiş hakkının verilerek sürücüler üzerinde doğru davranış modelinin geliştirilmesinin amaçlandığı kampanya uyarınca Millî Eğitim Bakanlığına bağlı belirlenen okullarda ve yaya/okul geçitlerinde kampanya etkinlikleri düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir