30 Eylül 2022

‘İran’da dinci faşizme karşı mücadele eden kadınlar yalnız değildir!’

NURDANE KARAKUŞ
Mersin Kadın Platformu, İranlı Kürt Jîna Mahsa Amini, saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesini protesto etti. Pozcu Koton önünde yapılan açıklamada kadınlar siyah peçeler taşıdı. Farsça Başörtüsü istemiyoruz yazılarının yazıldığı açıklamada kadınlar adına açıklamada konuşan Çiğdem Serin, “22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini, Molla rejimi tarafından yönetilen İran’da ahlak polisi tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı bahanesiyle başkent Tahran’da işkenceyle tutuklandı Polis karakoluna götürülen Mahsa, aynı gece hastaneye kaldırıldı ve oradan da ölüm haberi geldi. Sızdırılan raporla, Amini’nin başına aldığı darplar nedeniyle beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdiği kesinleşti. Yani polis tarafından katledildi Mahsa Amini! Mahsa Amini’nin cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak mücadelelerini yeni bir boyuta taşıdı. Faşist İran devleti ise Kürt halkının yoğun yaşadığı bölgelerde olmak üzere halkın üzerine ateş açmaya, saldırmaya devam ediyor. İran’da 1979’dan bu yana kadınların başörtüsü dayatması var. Ahlak polisi denilen teşkilat, kadınların ve LGBTİ +’ların başörtülerinden tutun kıyafetlerine ve dahası her türlü davranışlarına kadar karışıyor, ‘İslami kurallara’ uymadıkları gerekçesiyle darp ediyor ve hatta katlediyor.” dedi.
“Mahsa’nın katili kadın düşmanlığı üreten erkek egemen sistemdir”
Yıllardan beri İranlı kadınların, başörtüsü dayatması başta olmak üzere, ‘şeriat kuralları’ adı altında yaşamlarına, yaşam tarzlarına müdahale eden erkek egemenliğine karşı mücadele ettiğini belirten Serin, “Zorunlu başörtüsüne karşı mücadele, kadınların bir bütün olarak erkek egemen ve kadın düşmanı rejime karşı mücadelesinin bir sembolü olmuş durumda. Dünyayı yerinden oynatan kadınlar iktidarlarını sarstığını gören şeriat rejiminin ve polisinin, kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmakta. Jiyan, Azadi’ sloganları ile sokaktan geri adım atmayarak yaşamları pahasına dinci faşizme karşı mücadele eden kadınların direnişi engellenemeyecek! Mahsa’nın katili kadın düşmanlığı üreten erkek egemen sistemdir. Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi biz kadınlar ve LGBTİ+’ların da mücadelesidir. İran’da dinci faşizme karşı mücadele eden kadınlar yalnız değildir! İran bizlere hiçte yabancı değildir. İran’daki rejimin bir başka biçimi bu ülkede her gün hayatlarımıza, bedenlerimize, özgürlüklerimize saldırıyor. Mahsa’yı katleden erkek devlet şiddeti Türkiye’de sokakta hak arayanları işkenceyle gözaltına alıyor, polis amirleri tarafından kadınlar, LGBTİ +’lar cinsel tacize uğruyor, çıplak aramalarla cinsel şiddete maruz kalıyor. Bu ülkede konserler yasaklanıyor, gazeteciler, sanatçılar tutuklanıyor. Sokak ortasında insanlar öldürülüyor. AKP iktidarının cezasızlık politikalarından cesaret bulan katiller her gün en az bir kadını katlediyor. İran’daki faşizm bize hiç de yabancı değil. Biz bu faşizmi Türkiye’de her gün artan kadın katliamından ve korunan faillerden tanıyoruz!” şeklinde konuştu.
“Yaşamlarımıza kast edilen yerde direniş haktır!”
Bu durumu hala bulunamayan Gülistan Doku’dan ve kaybedilen kadınlardan tanıdıklarını ifade eden Serin, “Zindanda katledilen Garibe Gezer’den, failleri aklanan Şule Çet’ten tanıyoruz! İran’daki faşizm bize hiç yabancı değil. Biz bu faşizmi bugün kendi ülkemizin içinde bulunduğu hukuksuzluktan tanıyoruz. 27 yıldır devlet tarafından ‘kaybedilen’ çocuklarını arayan Cumartesi Anneleri’ne 700. Haftada dün yapılan saldırılardan tanıyoruz. Kayıplarını arayan onlarca insana sistematik olarak saldıran bu erkek iktidardan tanıyoruz. Tarikatlara yüzünü dönen, dinci gerici kesimlerin istediklerini yerine getirmek için kazanımımız olan İstanbul Sözleşmesi’ni kutsal aile mavralarıyla bir gecede fesh eden bu iktidar, İran’da kadınların mücadele ettiği düzenin Türkiye’deki yüzüdür. Ülkenin en büyük kentinde nefret dolu LGBTİ+ karşıtı miting düzenlenmesine ses çıkarmayan, hatta teşvik eden erkek devletin özgürlüklerimizi bu çürümüş zihniyetlereyem etmesine izin vermiyoruz. Erkek devlet zulmünün karşısında varlığımızla, feminist isyanımızla buradayız. Yaşamlarımıza kast edilen yerde direniş haktır! Kadınlar ve LGBTİ+’lar dünyanın her yerinde erkek egemen sisteme ve devlet şiddetine karşı özgürlükleri için direniyor. Dinci politikalar ile irademizi, kimliğimizi, varlığımızı yok sayanlara karşı özgürlüğümüzü savunuyoruz! İran’da ve dünyanın her yerinde faşist iktidarlar karşısında yaşamlarımızı savunmaya, kadın dayanışması ile sınırları yıkmaya devam edeceğiz! Mahsa’nın her bir saç telini faşizmin boğazına düğüm yapacağız. İran’da mücadele eden Kürt kadınlarının ‘Jin, Jiyan, Azadi’ çığlığını büyüterek katillerden hesap soracağız!” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir