4 Ekim 2022

Çocuklar evden okula bisikletle gidip, geliyor

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 'AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI' ÇERÇEVESİNDE BÜYÜKTEN KÜÇÜĞE HER YAŞTAN VATANDAŞ İÇİN FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİ. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULAŞIM DAİRESİ TARAFINDAN HAYATA GEÇİRİLEN 'EVDEN OKULA GÜVENLE PEDALLA' PROJESİ ÇERÇEVESİNDE, PİLOT OKUL OLARAK BELİRLENEN 75. YIL ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ EVDEN OKULA BİSİKLETLE ULAŞTI. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA) Mersin Büyükşehir Belediyesi 'Avrupa Hareketlilik Haftası' çerçevesinde büyükten küçüğe her yaştan vatandaş için farkındalık etkinlikleri düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi tarafından hayata geçirilen 'Evden Okula Güvenle Pedalla' projesi çerçevesinde, pilot okul olarak belirlenen 75. Yıl Ortaokul öğrencileri evden okula bisikletle ulaştı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ çerçevesinde büyükten küçüğe her yaştan vatandaş için farkındalık etkinlikleri düzenledi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi tarafından hayata geçirilen ‘Evden Okula Güvenle Pedalla’ projesi çerçevesinde, pilot okul olarak belirlenen 75. Yıl Ortaokul öğrencileri evden okula bisikletle ulaştı.
Bisiklet kullanımının artırılması, çocukların bisiklet kullanmaları için teşvik edilmesi amacıyla Türkiye’de ilk olan proje çerçevesinde pilot okul olarak belirlenen Mezitli 75. Yıl Ortaokul öğrencileri, okula bisikletle gidip geliyor. Okul güzergahında kesintisiz bisiklet yolu yer alıyor. UKOME kararı alınarak, yol hızı 30 km/saate düşürülen güzergahta öğrenciler, evlerinden okullarına hem eğlenerek hem de temiz hava alarak, çevre dostu ulaşım aracı olan bisikletle ulaşıyor.
Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, “16-22 Eylül tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesinin, Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde gerçekleştirdiği etkinliklerden birisi olan ve Türkiye’de de ilk kez uygulanan ‘Evden Okula Güvenle Pedalla’ projesini hayata geçirdik. Mezitli ilçesi Viranşehir bölgesinde pilot okul olarak seçtiğimiz 75. Yıl Ortaokulu’na, bu sokakların tamamıyla bağlantılı güvenli bisiklet yolları yaptık. Bu yollar sayesinde öğrencilerin bisiklete özendirilmesi için de, bugün öğrencilerimizi okula kadar bisikletleriyle götürüyoruz. Uygulamayla, öğrencilerimizin evden okula ve okuldan eve güvenli bir şekilde bisiklet yollarından ulaşmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir