25 Eylül 2022

UYAN VE AYAĞA KALK MERSİN..! YA ŞİMDİ, YA HİÇBİR ZAMAN..!

“Bugünden itibaren tüm Mersinlilerin Mersin’e sahip çıkarak siyaset kurumuna baskı yapması gerekiyor. Haydi Mersin! Mersin’in ve çocuklarımızın kaderinin belirlendiği günlerdeyiz.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Mersin Şubesi’nin Cumhuriyetin 100. Yılına Girerken Halkla Buluşma Toplantıları’nın 3.sünün yapıldığı panelde Mersin Deniz Ticaret Odası-MDTO- temsilcisi olarak konuşan Atahan Çukurova tarafından  Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın Adana’nın Yumurtalık ilçesine yapılacağını öğrenilmesi toplantıda  büyük şok etkisi yarattı! Panelin seyrini değiştiren toplantıda, bu durumun Mersinli siyasetçiler tarafından derhal açıklığa kavuşturulması istendi.
Cumhuriyetin 100. Yılına girerken ADD Mersin Şubesi’nin Halkla Buluşma Toplantıları’nın 3.sü MTSO Toplantı Salonu’nda nitelikli bir katılımla, CHP İl Başkanı Adil Aktay, Zafer Partisi İl Başkanı Ahmet Alaca ile çeşitli STK ve demokratik  kitle örgütlerinin başkanlarının katılımıyla  gerçekleştirildi.
Toplantıya Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı  Ayhan Kızıltan, Mersin Deniz Ticaret Odası adına Atahan Çukurova, TMMOB Geçmiş Dönem MYK Üyesi, Sabri Konak, Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, ADD Mersin Şubesi Başkanı ve Oturum Yöneticisi Serdar Erkan katıldı.
Toplantıda, Mersin’in Kalkınma Planlarında yer alan Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın Adana’nın Yumurtalık ilçesine yapılacağının  ifade edilmesi üzerine toplantının seyri değişti.
ADD Mersin Şubesi Başkanı ve Oturum Yöneticisi Serdar Erkan tepki gösteren açıklamada bulundu ve katılımcılar söz alıp tepkilerini dile getirdiler. Toplantı sonunda MTSO tarafından hazırlanacak bir metnin STK ve Demokratik kitle örgütlerinin imzasına açılması kararlaştırıldı!
”MERSİN’E SAHİP ÇIKMALIYIZ”
Serdar Erkan, ”Mersin’e söz verilen ve Mersin’in hakkı olan “Yeni Ana Konteyner Aktarma Limanı”nın (HUBPORT) Ceyhan /Yumurtalık’a resmen devlet yatırım programına alındığı 16 Eylül 2022 tarihinde  MTSO da yapılan toplantıda Mersin DTO temsilen Yönetim Kurulu üyesi Çukurova tarafından yapılan açıklama ile ortaya çıkmıştır. Bugünden itibaren tüm  Mersinlilerin Mersin’e sahip çıkarak siyaset kurumuna baskı yapması gerekiyor. Haydi Mersin! Mersin’in ve çocuklarımızın kaderinin belirlendiği günlerdeyiz. Ya şimdi, ya hiçbir zaman!” dedi.
”BU YATIRIMI KİMLER ENGELLİYOR?”
Temel karakteri bir Liman Kenti olan Mersin’in ihracatını ve ekonomisini 5-10 kat daha fazla kapasiteye çıkaracak olan bu yatırımın 10. Stratejik Planda yer almasına rağmen, 11. Stratejik Plandan Mersin adının çıkarılmasının nedeni soran Erkan, ”Mersin’in rekabet koşullarını, liman elleçleme kapasitesini, ihracaat kapasitesini ve uluslararası rekabet koşullarını olumlu etkileyecek sonuçta Mersin’i şahlandıracak olan bu yatırımı kimler veya hangi lobiler engelliyor? Mersin’in Yeni Ana KonteynerAktarma Limanı’na (HUBPORT) ihtiyacı olduğu 2000 li yollardan beri gündeme gelmektedir. Mevcut Liman yeterli gelmemektedir. Hatta mevcut limanı kiralayan firmanın 2009 yılında yaptırmış olduğu Araştırmada raporunda  projesinin sonuç bölümünde, mevcut limanın gelecekte yeterli olmayacağı daha büyük bir aktarma limanına ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır. Ancak Atatürk Parkı’na doğru genişleme yatırımında doğru bir tercih değildir. Yerel girişimler yeni limanı birkaç yıl içinde bu projeyi hayata geçirebilir. Ana Konteyner Aktarma limanı yapıldığı gün Mersin Dubai ile İspanya arasında kalan bölgenin, Akdeniz’in en önemli lojistik üssü ve aktarma limanı olacaktır. Ana konteyner limanı faaliyete geçtiği gün Mersin tüm Akdeniz’in cazibe merkezi olacak kişi başı milli gelir bugünün iki katına çıkacaktır. Bu yatırımı Adana’ya kaptırmamamız için Mersinli siyasetçilere ve siyasi kurumlara Mersinliler olarak baskı ve etki yapmamız gerekiyor. Aksi halde Mersin giderek göç vermeye devam eder ve artacak niteliksiz göçün etkisiyle tekrar balıkçı köyü karakterine döner.” şeklinde konuştu.
MERSİN YİNE CEZALANDIRILIYOR MU?
2000’li yıllardan beri Ana konteyner limanı yatırımının yılan hikayesine döndüğünü vurgulayan Başkan Erkan, “Şimdiye kadar, Mersin’e gelen AKP iktidarının tüm bakanlarının her defasında Ana konteyner limanının Yumurtalık’a yapılacağını yalanlayıp,  Mersin’de yapılacağını ifade etmelerine 19. stratejik planda Mersin’de yapılacağının vurgulanmasına rağmen, rağmen,  11. Stratejik Planda  ‘Doğu Akdeniz’de Ana Konteyner Aktarma Limanı’ yatırımı ifadesi ile muğlaklaşmıştır , Ancak iktidarın aldığı bu son karar ile Adana’ya taşınması , ülkemiz için ticari ve uygulama açısından  çok risklidir. Çünkü; öncelikle , uluslararası aktarma limanı olması  nedeniyle jeostratejik açıdan avantajlı bir konumda olan Mersin’den  daha doğuya kaydırılması uluslararası gemi taşımacılığının güzergahını uzatmaktadır. Öte yandan  uygulamaya geçen bu yatırımın Botaş’ın gaz ve petrol yükleme hatlarına çok yakın olması nedeniyle. İş güvenliği ve sigorta açısından çok riskli bir bölgededir. Sonuçta Adana/Ceyhan’da yapılacak aktarma Limanı Yatırımı, hatta çalışacak yüksek tonajlı  gemilerin, gerek Sigortalanması, gerek güzergah  uzunluğu gerek jeolojik alt yapı gerekse, iş güvenliği riski nedeniyle, Çandarlı ve Filyos yatırımları gibi atıl bir yatırım olmaya  mahkumdur. Bilime,  tekniğe ve ticari deniz jeopolitiğine aykırı bir karar olan bu yatırımın derhal gözden geçirilerek durdurulması  için iktidarı ve siyaset kurumunu, kamu yararına çalışan bir dernek olmamız sıfatıyla uyarıyoruz.” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Böyle bir kararı alarak, Mersin’i cezalandırdıklarını düşünenler olduğunu belirten Serdar Erkan, “Bu ülkenin kaynaklarını yanlış karardan dönüşmemesi halinde, kentin ve ülkemizin  gelişmesine engel olarak, israfa neden olmaktan dolayı gelecek yıllarda ve tarih önünde yargılanarak  vicdanlarda suçlu bulunacaklardır. Ancak Mersinlilerde kendilerine talan söyleyenleri unutmayacak demokratik olarak sandıkta tepkilerini mutlaka göstereceklerdir’ diyerek sözlerini tamamladı.
“MERSİN SINIFTA KALMIŞTIR”
Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Adana Yumurtalık’a yapılması için düzenlenen ÇED toplantılarına tepki gösteren MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Uzun zamandır kentimize yapılması için uğraş verdiğimiz Mersin Ana Konteyner Limanı’nın Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı ismi ile Yumurtalık’a için düzenlenen ÇED toplantıları ile kent lobisi sınıfta kalmıştır. Uzun zamandır çabalayan MESİAD ve Mersin yalnız bırakılmıştır. Kentimiz adına üzgünüz” dedi.
Başkan Engin, “Daha önce yaptığımız açıklamalarda belirttiğimiz gibi; ‘Mersin; Akdeniz bölgesinin kalbi, ekonomisin, ticaretinin, lojistiğinin merkezidir. MESİAD başta olmak üzere STK’lar olarak Mersin’de yapılması için planlarda işaretlenen Ana Konteyner Limanımıza sahip çıkmalıyız, sürekli kentimizin gündeminde tutmalıyız.’ Ancak bu konuda Mersin sınıfta kalmıştır. Siyasi çıkarlar uğruna kentimizin sorunlarına kulak tıkayan ve kentimize katkı sunmaktan kaçınan herkes bu kaybın sorumlusudur. Defalarca basın açıklaması, haber ve yazışmalarla Mersin’e yapılmasını istediğimiz, hatta 11’in kalkınma planında ‘Doğu Akdeniz’ ibaresinin yer almasından sonra uğruna Ankara’ya gidip Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşmeler yaptığımız Mersin Ana Konteyner Limanı’nın başka bir alana yapılması ile kentimiz önemli bir finansal kaynağını, istihdam kapısını kaybedecektir. Uzun zamandır kentimize yapılması için uğraş verdiğimiz Mersin Ana Konteyner Limanı’nın kentimize yapılmaması ile kent lobisi sınıfta kalmıştır. Çabalayan MESİAD ve Mersin yalnız bırakılmıştır. Kentimiz adına üzgünüz. Bu yanlışın düzeltilmesi için Mersinlilerin ısrarcı ve birliktelik içerisinde olmasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.
“MERSİN DIŞINDA BİR YERE YAPILMASI BU YATIRIMI TEHLİKEYE SOKACAKTIR”
Engin, “10’uncu Kalkınma Planında Ana Konteyner Limanının yeri Mersin’dir. Ancak 11’inci Kalkınma Planında, Ana Konteyner Limanın Doğu Akdeniz’e yapılacağı yazıldı. 10’uncu Kalkınma Planı’nda olduğu gibi Ana Konteyner Limanı’nın yeri Mersin’dir. MESİAD ve Mersin olarak başka alanlara yapılmasını istemiyoruz. Mersin Körfezi rüzgar yönü ve derinlik yönünden en uygun alandır. HUB limanı olarak hizmet vermek üzere yıllık 12 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesiyle 355 milyon Euro bedelle inşa edilecek yeni konteyner limanının Mersin dışında bir yere yapılması bu yatırımı tehlikeye sokacaktır. Mersin ve ülkemize bu yanlışı yapanların bir an önce bu hatalarını düzeltmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir