30 Mayıs 2023

‘16 gazeteciyi serbest bırakın’

MUSTAFA ÖZCAN
Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP), Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteciyle dayanışmak amacıyla Mersin’de kart ve kitap gönderdi. PTT Çarşı Şubesi’nde biraya gelen gazetecilere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, HDP İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş ile yöneticiler, İnsan Hakları Derneği (İHD) İl Eşbaşkanları Zeynep Benli ile Hakkı Demir ve yöneticileri de  destek verdi.
Gazeteciler adına açıklamada konuşan Gazeteci Mahmut Sönmez, Diyarbakır’da 8 Haziran tarihinde Kürt gazetecilere yönelik bir operasyon gerçekleştirildiğini söyleyerek, “Operasyonda 20’si gazeteci 22 kişi gözaltına alındığını ve 8 gün boyunca emniyette tutuldu. Bu operasyon kapsamında JinNews, Pel, Piya ve Ari Prodüksiyon şirketlerine baskın düzenlenerek fotoğraf makineleri, kamera, bilgisayar hard disklerinin de aralarında olduğu mesleki ekipmanlara el konuldu. Piya ve Ari prodüksiyon şirketleri ise 1 ayı aşkın süre arama adı altında ablukaya alındı ve çalışanların içeriye girişleri engellendi. 8 günlük gözaltı sürecinin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne çıkartılan gazetecilerden JİNNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, MA Editörü Aziz Oruç, Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. 16 gazetecinin savcı ve hakimlik ifadeleri sırasında haberleri, sundukları programlar suç gibi gösterilirken Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ise fotoğraf makineleri, kamera ve gazete arşivlerini suç delili olarak sergiledi.” dedi.
“Herkesi bu mücadelede ortaklaşmaya çağırıyoruz”
Sönmez şöyle devam etti;
“Bugün burada 3 ayı aşkın süredir özgürlüklerinden kopartılan 16 gazeteci için bir araya geldik. Gazeteci arkadaşlarımızın tutuklanması üzerinden 3 ay geçmesine rağmen haklarında yürütülen soruşturma tamamlanıp iddianameye dönüştürülmediği gibi tutukluluğa yapılan her bir başvuruya ise olumsuz yanıt verildi. Kısa sürede iddianame hazırlanarak ve arkadaşlarımızın serbest bırakılması gerekiyor. Basının özgür olmadığı bir ortamda özgürlükten söz edemeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Bir an önce 16 meslektaşımız başta olmak üzere tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması çağrımızı yineliyoruz. Bu nedenle de yaptıkları haber ve programlar nedeniyle özgürlüklerinden alı konulan 16 meslektaşımız şahsında herkesi Gazeteciliği Savunmaya çağırıyoruz. Bir kez daha meslektaşlarımızla dayanışma içinde olduğumuzu haykırmak ve herkesi bu mücadelede ortaklaşmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir