25 Eylül 2022

‘YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YAYA KALDI!’

CHP Adana Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “2022 – 2023 eğitim öğretim yılının birçok eksikle başlamasının yanı sıra artan servis fiyatları nedeniyle çocukların, ailelerinin gücü yetmediği için servise yazılamadığı ve okula kilometrelerce yürümek zorunda kalması ile ilgili konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.
Orhan Sümer, “AKP ve Saray İktidarının 20 sene boyunca en çok zarar verdiği alanlardan bir tanesi ne yazık ki eğitim sistemimiz. Öğretmeninden, öğrencisine, servisinden, kırtasiyecisine kadar herkes bin bir dert yanıyor. İlk okul çağındaki çocukların defter kalem masrafları bile aileler tarafından karşılanamaz hale gelmişken, çocukların servisle okula gitmesi artık lüks oldu. Milyonlarca öğrenci okullarına yürüyerek gitmek zorunda kaldı. Zaten ağır aksak ilerleyen eğitim sistemi, Saray İktidarının Türkiye’de yarattığı ekonomik buhranla birlikte tamamen yaya kaldı.” dedi
“SERVİS FİYATLARI CEP YAKIYOR”
Benzin ve mazota gelen art arda zamların okul servisi fiyatlarını da etkilediğini söyleyen Sümer, “Çocuklarını servisle okula göndermek isteyenler aileler kara kara düşünmek zorunda kalıyor. Geçen seneye oranla ne yazık ki özellikle büyük şehirlerde fiyatlar 4 kat artmış durumda İstanbul- Ankara- -İzmir gibi illerde ortalama 250 lira olan servis ücretleri bu sene en kısa mesafe için 600 – 700 TL’ye yükseldi. Bir çok aile ne yazık ki bu fiyatları karşılayacak ekonomik güce sahip değil. Adrese dayalı kayıt sistemi, Okulların yeterli donanıma sahip olmaması, büyük şehirlerdeki kira artışları ve taşınmalar ne yazık ki tüm bunlar ilk okul çağındaki çocuklarımızı etkiliyor. Aileler çalışmak zorunda ve küçük çocuğu olanlar mutlaka servis kullanmak zorunda kalıyor. Ne yazık ki artan maliyetler ve sürekli gelen zamlarla okul servisleri özellikle asgari ücret ile geçinen aileler için büyük lüks oldu. Evinden okula gidebilmek için 10 yaşından küçük yüz binlerce çocuk kilometrelerce yol yürümek zorunda kalıyor. Saray İktidarının kendine lüks anlayışı artık neresinden tutarsak elimizde kalıyor.” şeklinde konuştu.
“HEM SERVİS ŞOFÖRLERİ HEM ÖĞRENCİLER MAĞDUR”
Orhan Sümer, “Saray İktidarı öyle bir sistem yarattı ki hiç kimse memnun değil. Okul servisi çeken esnaflar artan maliyetlerden, akaryakıt fiyatlarından, yedek parça ve tamirden dert yanarken, Bakanlık tarafından belirtilen ücretlerin döngüyü karşılamadığından dert yanıyorlar. Ailelere sorduğumuzda ise fiyatların çok yüksek olduğunu ve çocuklarını bu fiyatlarla servise yazdıramayacağını belirtiyorlar. Saray İktidarı öyle bir düzen yarattı ki artık yandaşları hariç hiç kimse ülkenin durumundan memnun değil.” dedi. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir