30 Mayıs 2023

– ‘YANGIN KASITLI MI ÇIKARILDI?’ ‘ELİMİZE GELEN BAZI BİLGİLER VAR!’

MERSİN'DEKİ ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI TARIM VE ORMAN BAKAN YARDIMCISI VEYSEL TİRYAKİ: "MERSİN'DEKİ ORMAN YANGINI BU SAAT İTİBARİYLE KONTROL ALTINA ALINDI" "ÇIKIŞ NEDENİYLE İLGİLİ ELİMİZE GELEN BAZI BİLGİLER VAR, ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR"

Mersin’deki orman yangını kontrol altına alındı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, “Mersin’deki orman yangını bu saat itibariyle kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeniyle ilgili elimize gelen bazı bilgiler var, araştırmalar sürüyor.” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Mersin’deki orman yangının kontrol altına alındığını söyleyerek, yangında yaklaşık bin 500 hektarlık alanın zarar gördüğünü de belirtti.
Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde Çarşamba günü başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Açıklamayı, bölgede bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki yaptı. Tiryaki, beraberinde Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, milletvekilleri ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ile birlikte Büyükeceli Orman İşletme Müdürlüğünde yaptığı açıklamada, “Çarşamba sabah 07.13 saatlerinde Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde başlayan orman yangını, kontrol altına alınmıştır” diye konuştu.
Başta orman teşkilatı, valilik ve bölge milletvekilleri olmak üzere, yangının başladığı saatten itibaren söndürme çalışmalarına iştirak ettiklerini kaydeden Tiryaki, şöyle konuştu; “Toplam 11 uçak, 29 helikopter ile 138 arazöz katıldı. Bunların bir kısmı AFAD başta olmak üzere diğer kamu kurumlarımızdan gelen araçlarla birlikte, iş makineleriyle yangına müdahale edilmiştir. 850’nin üzerinde personel yangın söndürme çalışmalarında aktif olarak görev almışlardır. Çalışmalara katılan 14 hava aracımız, özellikle bu yıl kamu kurumlarından rezerv güç olarak kullandığımız jandarma ve Milli Savunma Bakanlığına ait hava araçlarıdır. Emniyet Teşkilatımızın 25 adet TOMA aracı bu yangında da özellikle yerleşim birimlerine sıçramaması için aktif olarak söndürme çalışmalarına katılmıştır. Çünkü yangın bölgesinde çok sayıda yerleşim yeri, köy, mahalle bulunmaktadır. Çok şükür bu yerleşim yerlerine yangın sirayet etmemiştir. Yanan her hangi bir ev yoktur. Bir adet metruk bir bina yangında hasar görmüştür. Çok şükür insan can kaybımız yok. Bir adet arazözümüz yangının ortasında kaldığı için yanmış, bir adet arazöz çalışma sırasında devrilmiş, 8 işçimiz duman zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmıştır. Bunların 4’ü taburcu edilmiş, 4’nün tedavisi devam etmektedir.”
“Bin 500 hektar zarar gördü”
Arzanin çok kırık olması ve şiddetli rüzgâr nedeniyle söndürme çalışmalarında ekiplerin ciddi zorluklarla karşılaştığını vurgulayan Tiryaki, “Soğutma çalışmaları devam ediyor. Ne kadar alanın yandığı çalışmalar sonunda tam olarak tespit edilecektir. Yaklaşık bin 500 hektar alanın zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Zaman zaman rüzgarın şiddeti 50 kilometreden 60 kilometreye kadar çıkmıştır. Bu yangında da 3 adet gece uçabilen helikopter aktif olarak görev almıştır. Bu arada Antalya Alanya ilçesinde de yine sabah 07.00 sıralarında bir yangın çıkmış, oradaki yangın da kontrol altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.
“Elimize gelen bazı bilgiler var”
Tiryaki, yangının çıkış nedeniyle ilgili yöneltilen bir soruya ise, “Bütün yangınlarda ilk akla gelen konu kasıtlı mı çıkarıldı sorusu. Şu anda yangın henüz yeni kontrol altına alındı. Elimize gelen bazı bilgiler var. Bunu gizlediğimiz, sakladığımız için değil, tam kesin net bilgi elde edilene kadar şu anda bir şey söylemek doğru değil. Araştırma ilgili birimler tarafından yapılıyor” şeklinde yanıt verdi.
“Vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum”
Bütün dünyada bu tür yangınlarla mücadele edildiğine vurgu yapan Tiryaki, “Ülkemizde de özellikle geçen yıl yanan ormanların, ülke genelinde oluşturduğu acı durum dolayısıyla daha fazla tedbir almamızı gerektirdi. Ülke olarak başta devlet büyüklerimiz olmak üzere her türlü imkan sunularak hava araçlarının sayısı arttırıldı, büyük makine ekipman takviyeleri yapıldı, kamu kurumlarının araçları yangınlarda aktif olarak kullanılmaya başlandı. Çok kısa sürede orman yangınlarına müdahale edilir hale getirildi teşkilat. Ben emeği geçen başta orman teşkilatımız olmak üzere tüm kamu kurumları yetkililerine, gönüllü kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızı ormanlarımızı koruma konusunda tekrar duyarlılığa davet ediyorum. Özellikle orman yangınlarının büyük kısmı insan kaynaklı yangınlar. O nedenle tüm vatandaşlarımızı bu konuda hassasiyete davet ediyorum” dedi.
“Bundan sonraki süreçte hasar tespit, zarar tespit çalışmaları yapılacak”
Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Gülnar’daki orman yangının kontrol altına alınmasının ardından yerleşim yerlerindeki hayatın normale dönmeye başladığını belirterek, “Bundan sonraki süreçte hasar tespit, zarar tespit çalışmaları yapılacak. Daha önceki yaşanan bu tür sıkıntılarda olduğu gibi hiçbir vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek” dedi.
Yangının başladığı andan itibaren bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Vali Pehlivan, Büyükeceli Orman İşletme Müdürlüğünde yaptığı açıklamada, 24 saati aşkın bir sürede, hummalı, tek saniyesi bile boş geçmeyen yoğun bir çalışma ortaya konulduğunu söyledi. Yangının başladığı ilk dakikalardan itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğünce Yangın Yönetim Merkezinin Büyükeceli de oluşturulduğu bilgisini veren Pehlivan, “Aynı şekilde İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda Afet Koordinasyon Merkezi hem Ankara’da hem de burada oluşturuldu. Hem ilimizin imkanları seferber edildi, bununla birlikte çevre illerden gerek arazöz, gerek itfaiye ve TOMA desteği sağlandı. Bu şekilde helikopter sayısı 29’a, uçak sayısı 11’e yükseldi, arazöz sayımız da 138’e yükseldi. TOMA’lar bu süreçte faydalandığımız araçlardan oldu. Tabi bu konuda vatandaşlarımız sağolsun, bizlerle yakın işbirliği içerisinde oldular. Mahallelere yakın noktalarda iken tedbiren bin civarında vatandaşımızı tahliye etmek durumunda kalmıştık ama yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte şu anda mahallelerimizde de yaşam normale döndü. Şu an misafir ettiğimiz vatandaşımız bulunmamaktadır. Yerleşim yerlerinde çok şükür bir zayiat söz konusu değil” şeklinde konuştu.
“Devletimizin imkanları seferber edilecek”
Koordinasyon içerisinde bütün kurumların hep birlikte alanda, gece dahil kesintisiz bir şekilde yangın söndürme çalışmalarını yürüttüğünü vurgulayan Pehlivan, “Bundan sonraki süreçte hasar tespit, zarar tespit çalışmaları yapılacak. Ona göre vatandaşlarımızın bağında, bahçesinde meydana gelen zararlar tespit edilecek ve devletimizin imkanları bu konuda da seferber edilecek. Daha önceki yaşanan bu tür sıkıntılarda olduğu gibi hiçbir vatandaşlarımız mağdur edilmeyecek. Bu konuda ekiplerimiz şu anda sahada çalışıyor, tespitler yapılıyor. Hepimize geçmiş olsun” diye konuştu.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir