4 Ekim 2022

SOHBET KÖŞESİ: BAŞTA YUNANİSTAN OLMAK ÜZERE ABD VE BAZI AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELERİNİN KORKULU RÜYASI: TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİİ…

Yılbaşından bu yana Yunanistan’a ait savaş uçakları Türk hava sahasını 256 defa ihlal etti. Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu. O tacizlerin birini de Rus yapımı S-300 hava savunma sistemiyle yaptı.
Türk F-16’larına uluslararası hava sahasında radar kilidi attı.
Türkiye soğukkanlılığını muhafaza ediyor…
Ancak Cumhurbaşkanımız ‘’ İzmir’i unutma…’’ ‘’Bir gece ansızın gelebiliriz…’’ Demek suretiyle Yunanistana bir Osmanlı Tokatı atmıştır… Şimdi kahpe Yunan korku içinde…
Nasıl korkmasınlar ki…
2021 yılında yapılan tamamen milli ve yerli silahlarımıza 2022 yılında yenileri eklenmiştir.
İnsansız Hava Araçlarımız İHA’ larımızla, Silahlı insansız hava araçlarımız SİHA’ larımızla komşumuz Yunanistan ve ABD başta olmak üzere iç ve dış düşmanlarımızın korkulu rüyası haline gelen Silahlı kuvvetlerimizin envanterine İnsansız savaş jeti de katılımıştır…
Terör örgütleri ve dış güçler istemese de Türkiye’miz bölgesinde askeri alanda lider ülke olacaktır.
Türkiye’nin bölgesinde liderlik iddiasını artıracak ve ordunun gücünü katlayacak bazı projelerimiz şunlar:
1 – Som füzesi: Pil bataryasına kadar tamamı TÜBİTAK tarafından geliştirilen SOM füzesinin menzili 200 kilometreye ulaşıyor.
Uçaktan, karadan ve denizden atış imkânına sahip olan SOM füzesi hedefi, GPS ile uydudan ve yer haritası ile buluyor.
2 – Roketsan Umtas – Tanksavar Füze Sistemi: UMTAS öncelikli olarak taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.
3 – T129 Atak Helikopteri: AgustaWestland tasarımı A129 gövdesinin,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, halen dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma ünvanını elinde tutmaktadır.
4 – Bora -12: BORA-12 (JNG-90) Keskin Nişancı Tüfeği, Jandarma Genel Komutanlığı ve MKE’nin ortaklığıyla geliştirilmiş yüzde 100 Türk yapımı bir keskin nişancı silahıdır.
MKE’nin Kırıkkale tesislerinde tasarımı ve üretimi gerçekleşen Bora-12 7,62mm çapında 1200 metre etki mesafesine sahip bir keskin nişancı tüfeğidir.
5 – T – 155 Fırtına Obüsü: Türkiye’nin kendi ürettiği ilk topçu sistemi olan T-155 Fırtına obüsü, F-16 savaş uçaklarından sonra en etkili silahların başında geliyor.
Fırtına, hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor. 1 dakika içinde 6 top atışı gerçekleştirebilen Fırtına, atış görevinin tamamlanmasının ardından 30 saniye içinde mevzi değiştirebiliyor ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye indiriyor
6 – Altay Milli Tank: Koç Grubu’na bağlı Otokar’ın ana yüklenicisi olduğu projeye 2007 yılında başlanmıştı.
7 – Akya Milli Torpido: Türk Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) sorumluğunda Güney Kore desteğiyle AKYA adı verilen 553 mm standart çaplı yeni tip ağır torpido üretilmiştir.
8 – Milgem Milli Gemi: “Milli” ve “Gemi” kelimelerinin kısaltılmasından türetilen Milgem projesiyle milli imkânlarla modern muharip gemi üretilmesi amaçlandı.
Geminin tamamen özgün ön dizaynı 2004 yılında tamamlanmış ve geminin ilk kaynağı 26 Temmuz 2005 tarihinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında atılarak geminin inşa sürecine geçilmiştir.
9 – Anka İnsansız Hava Aracı: Adını efsanevi masal kuşu Zümrüd-ü Anka kuşundan alan insansız hava aracı Türk havacılık şirleti TAI (Turkish Aerospace Industries) tarafından üretilmişti.
10 – Atmaca Milli Gemisavar: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için geliştirilen gemisavar füze sisteminin ismi Atmaca olarak belirlenmiştir.
11 – Arma Zırhlı Muharebe Aracı: Otokar’ın ürettiği Arma 8×8 isimli zırhlı muharebe aracı karanlıkta, siste, dumanda hiçbir ışık yakmadan termal kamera ile yolu ve etrafı görme ve ilerleme imkanı sağlayacaktır.
Aracın Amfibi kit sayesinde hiçbir ön hazırlık yapmadan suda yüzebilmesi ve suda saatte 8 kilometre hız yapabilecektir.
12 – BMC Kirpi: BMC tarafından Kirpi ismiyle üretilen mayına karşı korumalı 2,5, 5 ve 10 tonluk taktik tekerlekli araçlar yüzde 70’i yerli imkânlarla üretildi.
13 – Cobra – Zırhlı Tekerlekli Araç: Otokar Cobra, Otokar’ın araştırma ve geliştirme ekibi tarafından silahlı kuvvetlerin zırhlı tekerlekli araç (ACV) ihtiyacı doğrultusunda geliştirilmiştir.
14 – Göktürk Milli Keşif Uydusu: Göktürk keşif ve gözetleme uydusu, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu’da askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü alınmasını sağlayacaktır.
Uydu, Türkiye’nin terörle mücadelede elini güçlendirecektir.
15 – Gözcü Mini İnsansız Hava Aracı: Gözcü Mini İHA, Türkiye’nin Baykar Makine Sanayii ve Kale KALIP firması tarafından üretilen insansız hava aracıdır.
Mini İHA, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından hava keşif ve haber alma görevlerinde kullanılması için tasarlanmıştır.
16 – Hürkuş Eğitim Uçağı: TAI tarafından tasarımı yapılan yerli uçağımız Hürkuş, orta-seviye eğitim için hava kuvvetlerinde kullanılacaktır..
17 – İda ( İnsansız Deniz Aracı): Global Teknik A.Ş. mühendisleri, TÜBİTAK’ın da desteğiyle yaklaşık 3 milyon dolara 30 knot hız yapabilen, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, hafif makineli tüfek sistemleri gibi cihazların monte edilebileceği insansız deniz aracı (İDA) ortaya çıkardılar.
18 – Kasırga Tr -300 Füze: WS-1 roket sistemi Üzerine şekillenen 302mm çapındaki Kasırga roketi; fren halkası takılı olarak 80km, fren halkası takılı olmadan 100km menzile ulaşabilmektedir.
19 – MPT. 3 ayrı ekipte 40 uzmanın 2 yıllık çalışması sonucunda, TSK’nin istediği özellikleri taşıyan, yurtdışında da pazar bulabilecek modern bir tüfek üretilmiştir.
20 – Pars Zırhlı Muharebe Aracı: Pars 8×8 ismi verilen yeni nesil tekerlekli zırhlı aracın Pars 6×6 modeli de üretilmiştir.
21- Tübitak Akıllı Bomba: Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran (HGK) geliştirilerek 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor.
İşte bazı yeni projeler bunlar…
Atalarımız geçmişte buluşlarıyla, icat ve keşifleriyle lider ülke olmuştu.
Füzeciliğin atası Lagari Hasan Çelebi adında bir Müslüman Türk’tür.
Dünyada ilk defa uçan, Hezarfen Ahmet Çelebi adında bir Müslüman Türk bilginidir.
Uçma tasarısını ilk defa gerçekleştiren Ahmet Çelebi aynı zamanda dünya planörcülüğünün de ilk öncüsüdür.
Füzeyle ilk uçan Türk lakabını alan Lagari Hasan Çelebi, 1633 yılında 50 okkalık barut macunu ile dolu yedi kollu bir fişeğe binerek ateşletmiş ve füzenin barutu bitince, füzeye yerleştirdiği kanatları açarak denize inmiştir.
Yine Hezarfen Ahmet Çelebi de 1636 yılında Galata Kulesi’ne çıkmış ve kendini rüzgara bırakarak lodosun da yardımıyla İstanbul Boğazından geçmiş ve Üsküdar’daki Doğancılara inmiştir.
Vücuduna taktığı kanatlarla bu uçuşu başaran Hezarfen Ahmet Çelebi’nin bu başarısı adının havacılık tarihine altın harflerle yazılmasını sağlamıştır.
Rüzgarın esme şeklini dikkate alması nedeniyle de onun yaptığı bu uçuş denemesinin aynı zamanda planörcülere de örnek olduğu söylenebilir.
Rusya ve Amerika’nın adı bile yokken, atalarımızın yaptığı bu denemeler devam etseydi, şu anda belki de uzayda Türk yapımı araçlar yarışacaktı.
Hoşça kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir