25 Eylül 2022

MTSO Meclis Üyesi Orhan Kemal Yüksel Tepkilerini Sürdürüyor ‘MTSO, KİŞİLERİN DEĞİL MERSİN’İN ÇIKARLARINI GÖZETMELİ’

“Dünya’da ve Türkiye’de hatırı sayılır bir yere sahip Mersin’in kendi kaderine terk edilmiş görüntüsü şehirde yaşayan vicdan sahibi herkesin yüreğini sızlatıyor.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Katip Üyesi Orhan Kemal Yüksel, Mersin’deki STK’ların, özellikle de MTSO yöneticilerinin, şehrin sorunlarına yeterince vakıf olmadıklarını, dolayısıyla çözüm üretemediklerini söyleyerek yöneticilere karşı tepkilerini dile getirmeyi sürdürdü.
Ticari potansiyeliyle Dünya’da ve Türkiye’de hatırı sayılır bir yere sahip Mersin’in kendi kaderine terk edilmiş görüntüsü şehirde yaşayan vicdan sahibi herkesin yüreğini sızlattığını söyleyen Yüksel, “Daha da vahimi bu şehirde yaşayan insanların zaman içerisinde şehre olan aidiyet duygusunu kaybetmeleridir. Bunda en büyük pay, başta yerel yönetimlerin şehrin sorun ve ihtiyaçlarına yeterince vakıf olmayışları, iyi bir projeksiyon sunamamaları, yetersiz vizyon ve yönetim anlayışıdır.” dedi.
 “Gençlerin yolunu açıp onları hayata kazandırmak sizin göreviniz”
Bu kuruluşların diğer bir görevin ise en önemli STK olan MTSO’ya düştüğünü belirten Yüksel, “20 binin üzerinde üye sayısına sahip MTSO’nun topu sürekli siyasi mecralara atması, sorumluluktan kaçma kolaylığını tercih etmesi gözlerden kaçmadığı gibi, her gün eriyen bu şehrin halini izlemekle yetinmesidir. Her fırsatta Kadın Haklarından dem vuran MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan mevcut 99 Meclis üyesi içerisinde kadınların sayısının bir elin parmaklarından daha az olduğunu biliyordur umarım. Gençlere dönük formaliteleri bir kenara atıp, burs ve çağın gerekliliği olan teknoloji kampüsleri gibi şehri ve şehrin üniversitelerini cazibe merkezi haline getirmek, model fabrikaları teşvik etmek çok zor değildir. Kadınların mecliste temsil haklarını arttırmak, gençlerin yolunu açıp onları hayata kazandırmak sizin de göreviniz.” şeklinde konuştu.
“Üyeler entegre becerisine sahip bir yönetim anlayışının özlemini duyuyorlar”
Şehrimize katma değer sağlayan sanayici ve tüccarlar ile ilgili de konuşan Yüksel, “Kendilerini sizler koltuklarınızda rahat oturun diye aidatını ödeyen lazım oldukça da çeşitli toplantı ve programlarda kalabalık yapan bir topluluk görüntüsü vermek istemiyorlar. Odanın sahibi değerli üyelerimiz, iş dünyasının beklentilerine cevap verecek, katmadeğer yaratacak, ayrıştırıcı değil, birleştirici role sahip, kendi dünya görüşünü dayatmayan, kişilerin değil, Mersin’in çıkarlarını gözeten, kolaylaştıran, zorlaştırmayan, çağın gerekliliği olan vizyon ve misyona sahip, çevresiyle (üniversiteler vs.) entegre becerisine sahip bir yönetim anlayışının özlemini duyuyorlar. Zamanı gelmedi mi?” diye sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir