3 Ekim 2022

GÜLNAR’DA BÜYÜK YANGIN

MERSİN'DEKİ YANGIN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ YANGININ TEHDİT ETTİĞİ YERLEŞİM YERİNDEKİ 30 EV TEDBİREN BOŞALTILDI

Mersin’in Gülnar ilçesinde dün sabah saatlerinde çıktı. Orman yangınında söndürme çalışmaları devam ederken, yangının boyutu dron ile havadan görüntülendi.  Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde çıkan orman yangınıyla ilgili söndürme çalışmaları, Mersin Valiliği ve Gülnar Kaymakamlığı koordinesinde devam ediyor. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz ve 850 personel müdahale ediyor.
Öte yandan, yangının tehdit ettiği yerleşim yerindeki 30 ev tedbiren boşaltılırken, burada yaşayan vatandaşlar okul bahçesine alındı. Vatandaşların barınma ihtiyacı için de Gülnar’da bulunan lojmanlar hazırlandı.
Bu arada, bölgede orman yangını dron ile havadan görüntülendi. Şiddetli rüzgarın olduğu ve dumanlar nedeniyle çalışmaların zorlaştığı yangın bölgesindeki alevlerin boyutu, dron görüntülerine yansıdı.
30 ev tedbiren boşaltıldı
Bölgeye yakın 30 ev ise tedbiren boşaltıldı.
Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi, Karadere mevkiinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale Mersin Valiliği ve Gülnar Kaymakamlığı koordinesinde devam ediyor.
Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına 5 uçak, 3 helikopter, 40 arazöz, 300 personel müdahale ediyor. 30 ev tedbiren boşaltılırken, burada yaşayan vatandaşlar okul bahçesine alındı. Vatandaşların barınma ihtiyacı içinde Gülnar ilçesinde bulunan lojmanlar hazırlandı.
Öte yandan ,Karaman, Antalya, Adana, Konya illerinden takviye arazöz ve su tankerleri bölgeye intikal ettirildi.
Köylüler yangını endişeli gözlerle izledi
Köylüler rüzgarın etkisiyle yön değiştiren yangını endişeyle izledi. Aşırı rüzgar ve rüzgarın sık sık yön değiştirmesi söndürme çalışmalarını güçleştirirken, alevler yakındaki Karadere Mahallesi’ne kadar ulaştı. Daha önce tedbir amaçlı 30’un üzerinde evin boşaltıldığı mahalledeki hayvanlar da jandarma ekiplerince yerleşim yerinden uzaklaştırıldı.
Yerleşim yerine kadar ulaşan yangını endişeli gözlerle izleyen bölge halkı, yangından duydukları üzüntüyü dile getirirken, ekiplere de destek olmaya çalışıyor.
MSB’den yangın söndürme çalışmalarına destek
Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Mersin Valiliğinin talebi üzerine Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına destek sağlamak amacıyla Kara Kuvvetlerimizden görevlendirilen 3 adet S-70, 5 adet AS-532 ve 1 adet CH-47 tipi helikopter yangına havadan müdahale ediyor” ifadelerine yer verildi.
Diğer yandan, yangında şu ana kadar yaklaşık 25 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir