25 Eylül 2022

SOHBET KÖŞESİ: TEKNOFEST KARADENİZ MUHTEŞEM GÖSTERİLERE SAHNE OLDU

Teknofest’in Samsun’da gerçekleşen altı günlük festivali sona erdi. Festivali, 6 günde 900 bin kişi ziyaret etti.
Bu yıl Karadeniz genelinde düzenlenen TEKNOFEST toplamda 1 milyon 250 binden fazla kişiyi ağırladı.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  katılımı ile  gerçekleştirilen dünyanın en büyük teknoloji festivalinde Mersin ‘TEKNOFEST Ödül Töreni’nden 10 ödülle döndü.
Merkez Yenişehir ilçesinde yer alan Eyüp Aygar Fen Lisesi, Teknofest İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmaları ‘sağlık ve ilk yardım kategorisi’nde, 9 bin 386 proje arasında ilk 10’a girerek ödül töreninde, kategorisinde Türkiye birincisi oldu.
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘TEKNOFEST KARADENİZ’de 2 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük ve en iyi sunum ve mansiyon olmak üzere toplamda 10 ödül aldı.
Dünyanın en büyük teknoloji festivali olan TEKNOFEST yarışmasından 10 ödülle kente dönen sevgili öğrencilerimizi ve değerli öğretmenlerimizi yürekten kutluyoruz
Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST, bu yıl 101 paydaşı ve sponsorları dahil 130 katılımcı firmanın yer aldığı dev bir organizasyon olarak 5. yılını kutladı.
30 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’i Samsun’da 900 bin kişi ziyaret etti.
Samsun merkezli olarak Karadeniz genelinde düzenlenen TEKNOFEST ise toplamda ise 1 milyon 250 binden fazla kişiye ev sahipliği yaptı.
Festival, 6 gün boyunca teknoloji, bilim, havacılık-uçuş gösterileri, sergiler, zirveler, atölyeler, sahne gösterileri, konserler ve etkinliklerle dolu programıyla Karadenizlilere unutulmaz anlar yaşattı.
Festivalde tamamı yerli üretim olan Milli Kanatlar’ın gösteri uçuşları, AKINCI Taaruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Bayraktar TB2, Hürkuş, Atak Helikopteri, Gökbey Helikopteri, Aksungur ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile Solo Türk ve Türk Yıldızlarının muhteşem akrobasi uçuşları festival heyecanını doruklara taşıdı.
Festival kapsamında düzenlenen Sahne Senin etkinliği, halk oyunları gösterileri ziyaretçilere keyifli anlar yaşattı. Tüm bunların yanında 7 özel tematik çadırda sergilenen yarışmalar ve eğitici atölyelerde öğrenciler bilim, teknoloji ve uzayla dolu bir serüvenle buluşturdu.
Bu yıl festival kapsamında düzenlenen Refik Anadol “Makine Hatıraları: Uzay Sergisi”, bilim şovlar, Rafadan Tayfa gösterisi, dikey rüzgar tüneli ve sanal gerçeklik tüneli ziyaretçilerden yoğun ilgi görürken, statik sergi alanında ilk kez sergilenen BAYRAKTAR MİUS KIZILELMA başta olmak üzere, Hürjet, Akıncı, F-16, F-4, AS-532 EuroCopter, T-38, CN-235 CASA (HVKK), CN-235 CASA, ATAK – II, Hürkuş, TB-2, AB 412, ANKA, GÖKBEY, Beli 429 ve MMU’yu ziyaretçiler yakından inceleme fırsatı buldu.
İlk yılından bugüne beş yıldır TEKNOFEST gençliğinin yanında olan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Samsun’da TEKNOFEST Karadeniz’i ziyaret etti.
“İlk kıvılcımını İstanbul’da bir avuç gencin yaktığı bu ateş artık tüm Anadolu’yu hatta tüm bölgemizi kuşatmıştır. Bir teknoloji etkinliğinin özellikle gençlerimiz tarafından bu derece benimsenmesi gerçek anlamda bir zihni devrimdir” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemiz için projeler geliştiren, tasarlayan ve üreten gençlerimize ödüllerini de takdim etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST Karadeniz kapsamında ilk kez sergilenen yeni insansız savaş uçağımız KIZILELMA’yı ve jet eğitim hafif taarruz uçağımız HÜRJET’i imzaladı.
TEKNOFEST Karadeniz kapsamında 7 milyon TL’nin üzerinde ödül dağıtıldı
Millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda gençlerin ilgisinin artırılması hedeflenerek bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için festival kapsamında düzenlenen “Teknoloji Yarışmaları” bu yıl 40 ana yarışma-99 farklı kategoride düzenlendi.
Yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 150 binin üzerinde takım, 600 binin üzerinde katılımcı başvuruda bulundu. TEKNOFEST teknoloji yarışmalarıyla 5. yılında da hayallerini gerçeğe dönüştürmek ve en iyisi olmak için mücadele eden gençlerin başarılı ve öz güvenli projelerine sahne oldu.
TEKNOFEST’te yarışıp dereceye giren takımlara festival kapsamında 7 Milyon TL’nin üzerinde ödül verildi.
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, T3 Girişim Merkezi yürütücülüğünde bu yıl ilk defa düzenlenen TEKNOFEST Girişim Programının ilk dönem mezuniyet töreni TEKNOFEST Karadeniz’de gerçekleşti. Girişim programının en başarılı girişimleri törende ödüllerine kavuştu.
Emeği geçenleri tebrik ediyoruz.
Hoşça kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir