25 Eylül 2022

Öğrenciler okulun bahçesine çilek fidesi dikti

ÖĞRENCİLER OKULUN BAHÇESİNE ÇİLEK FİDESİ DİKTİ

Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Tarım Üretim ve Fen Okulu Projesi kapsamında Fen Lisesi öğrencileriyle kapalı olan Gülümpaşalı İlkokulunun arazisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden uzman tarım mühendisleri eşliğinde, çilek fidesi dikimi gerçekleşti.
Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, Silifke İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin ve Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Gün, Tarım Üretim ve Fen Okulu protokolünü imzalamalarının ardından, Fen Lisesi öğrencileri kapalı olan Gülümpaşalı İlkokulunun arazisinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden uzman tarım mühendisleri eşliğinde, çilek fidesi dikimi gerçekleştirdi.
“Tarım Üretim ve Fen Okulu ile öğrencilerin kapalı sınıf ortamlarından alınarak açık alanlarda dokunarak, hissederek, nefes alarak, yaparak yaşayarak öğrenmenin zevkine vardıkları pozitif bir ortamda üretmenin, toprağın, havanın, suyun içindeki farklılıkları görmelerini sağlamaları hedeflendiğini belirten Silifke Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin, “Ülkemizin ve dünyamızın içinden geçtiği şu zor günlerde hepimiz tarımın, üretmenin ve doğanın önemini bir kez daha kavradık. insanoğlu çok uzun süreler boyunca doğadan ne kadar koptuğunu fark etti. Bir taraftan teknoloji, baş döndürücü bir şekilde gelişirken diğer taraftan dünya üzerinde enerjisini dışa atamayan, üretimden bihaber, tüketim kültürüne sahip nesiller artmaya başladı. İlçemiz her gün biraz daha büyüyor, şehir merkezi içinde tarım alanları neredeyse hiç kalmadı. Okullarımız küçük, dar beton bahçeleri olan kapalı mekanlara dönüştü. Dünyada ve ülkemizde orman ve doğa okulları projeleri gündeme gelmeye başladı. Bizde hem tarihi öneme sahip eski köy okullarımızı yeniden canlandırmak, hem de öğrencilerimizi üreten, doğaya değer veren bireyler olarak yetiştirmek için, ilçe Milli Eğitim müdürümüzün önderliğinde, yok olmaya terk edilmiş atıl durumdaki okullarımız ve bahçelerinin keşfini yaparak, üretmek ve yeniden kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.  (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir