4 Ekim 2022

Tarsus’ta Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclisi gerçekleştirildi

TARSUS BELEDİYESİNCE KADINLARIN, GENÇLERİN VE ÇOCUKLARIN YEREL YÖNETİMLERDE KARAR ALMA MERCİLERİNİN TAMAMINA DAHİL EDİLMESİ AMACIYLA, EYLÜL AYI KADIN, GENÇLİK VE ÇOCUK MECLİSİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ. (İHA/MERSİN-İHA) Tarsus Belediyesince kadınların, gençlerin ve çocukların yerel yönetimlerde karar alma mercilerinin tamamına dahil edilmesi amacıyla, Eylül Ayı Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclisini gerçekleştirdi.

Tarsus Belediyesince kadınların, gençlerin ve çocukların yerel yönetimlerde karar alma mercilerinin tamamına dahil edilmesi amacıyla, Eylül Ayı Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclisini gerçekleştirdi.
Tarsus Belediyesi bölgede bir ilki gerçekleştirerek hizmette ve yönetimde demokratik katılımcılığı arttırmak, özneli ve etkileşim içinde kenti birlikte yönetme ve birlikte başarma kültürü oluşturmak amacıyla Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclislerini sürdürüyor. Bu çerçevede Eylül Ayı Kadın, Gençlik ve Çocuk Meclisi gerçekleştirildi. Meclis toplantılarında yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar gerçekleştirerek katılımcıların kendilerini yönlendirebileceklerini ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, tüm katılımcılara tek tek söz hakkı vererek taleplerini, faaliyetlerini ve projelerini dinledi. ‘İl’le de Tarsus’ projesi hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Ardından Tarsus Belediyesinin kadınlara çocuklara ve gençlere yönelik faaliyet ve çalışma alanları aktarıldı.
Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, kadınların özgür, demokratik ve doğrudan katılımının arttırılmasının altınız çizerek, katılımcı kadınları tek tek dinledi, taleplerini not aldı. Bozdoğan, “Kadın meclisinde yürütülecek çalışmalarla, kadınların yaşamlarına dokunacak, onların gücünü harekete geçireceğiz. Kadınların ekonomik, siyasal ve sosyal yaşamın her alanında daha fazla söz sahibi olmalarını sağlamak öncelikli gayemizdir. Meclisimizde kadınların fikirleri ve yürüteceği çalışmalarla çok kıymetli sonuçlara ulaşacağız. Katılım sağlayan tüm kadınlara teşekkür ediyorum” dedi.
“Tarsus gençliğine ve dinamizmine güveniyoruz” diyen Bozdoğan, “Gençlik hayata farklı pencerelerden bakıyor, bunları görmek gerekiyor. Gençler bizim geleceğimiz ve gelecekte bu ülkeyi, hatta dünyayı onlar şekillendireceklerdir. Biz de gençlerin en iyi şekilde yetişmesi için çalışmalıyız, faaliyetlerde bulunmalıyız. Genç fikirlerin dile getirilmesi, yerel demokrasinin işleyişi, sorunlar karşısında çözüm üretme ve bunu da yaparken toplumun her kesiminin katılımını sağlayabilmesi gençlik meclisimizin temel prensibini oluşturuyor. Tarsus’ta kent kimliği ve kent vizyonu oluşturma yolunda, şehir ve gençliği bir bütün halinde düşünerek şehre ve gençliğe, sürekliliği olan, kalıcı ve yararlı etkinlikler, projeler üretmek temel hedefimizdir” ifadelerini kullandı.
Gençler için bir faaliyet alanı istediğini dile getiren genç katılımcıya cevap veren Başkan Bozdoğan, “Şu an kent merkezimizde bir alanın değerlendirilmesi için yarın meclise bir belge sunacaktım. Ancak bir kez daha anladım ki, gençlerimiz bizim geleceğimiz. Bu talebin üzerine yarın sunacağımız bu evrakı geri çekiyorum. Ve bir dahaki meclisimizde sizin de bana ileteceğiniz proje ile bu alanı siz gençlerimize tahsis ediyorum” diye konuştu. Gençler ise belirlenen alan için projelerini hazırlayarak bir sonraki meclise kadar sunacaklarını dile getirdi.   (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir