4 Ekim 2022

‘Düşmanlığa ve savaşa karşı bir kültürü yeşertmek zorundayız’

NURDANE KARAKUŞ
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay 1 Eylül Dünya Barış Günü ve Adli Yıl’ın Açılışı nedeniyle basın açıklamasında bulundu.
1 Eylül Dünya Barış Günü’nün, soyut bir gün, geçiştirilecek bir takvim yaprağı olmadığını belirten Aktay, “Çünkü etrafımızda uzun zamandır savaşlar oluyor, savaşlar sürüyor. Suriye savaşı hala canlı, Ukrayna-Rusya savaşı da öyle… Çok uzakta, Afganistan’da olup bitenlerin bile faturasını doğrudan bu ülkenin insanları ödüyor. Bu yüzden, düşmanlığa ve savaşa karşı bir kültürü yeşertmek zorundayız. Çünkü bir ateş çemberinin içindeyiz ve buna çok ihtiyacımız var. Kuşkusuz barış, sadece iyi niyetlerle gerçekleşebilecek bir şey değil. Türkiye, dış politikasında kararlı, dengeli, saygılı, ne yaptığını bilen ve rüzgâra göre yön değiştirmeyen bir tutum içinde olmak zorundadır.  Ancak böyle bir Türkiye güçlü olabilir. Ancak böyle bir Türkiye hem içerde hem de dışarda barış içinde yaşayabilir. Bu dünyada kardeşçe, insanca ve barış içinde yaşamak için mücadele eden herkesin 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyor, tüm insanlık için savaşsız, çatışmasız, ayrımsız, özgür ve güvenli yarınlar diliyorum.” dedi.
“Yargının haklının değil, güçlünün yanında olduğu bir ülkedeyiz”
Yurttaşların yargıya güvenmediğini, yargının haklının değil, güçlünün yanında olduğu bir ülkede yeni bir adli yıla girdiğimizi söyleyen Aktay, “Hukuk tanımayan bu iktidar, savunma makamının etkisini ve gücünü kırmak için dört koldan çalışıyor. Mesleki sorunlarının çözümü yolunda adım atılması bir yana, avukatların şiddete uğraması, öldürülmesi bile kayıtsızlıkla karşılanıyor. Türkiye’yi bir hukuk devleti olmaktan bütünüyle çıkarıp bir şahıs devleti haline getirmek isteyenler ne yaparlarsa yapsınlar gerçek hukukçuları yıldıramayacaklar. Hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkı için, bu ülkede adaletin kayıtsız şartsız geçerli olması için hep birlikte mücadele edeceğiz. Türkiye’yi tam bir hukuk devleti haline getireceğiz.  Vatandaşın hak, hukuk, adalet özlemine son vereceğiz. Hiç kimseden talimat almadan, hiçbir baskıya boyun eğmeden, görevini sadece vicdanının sesini dinleyerek yapan tüm hukukçuların Adli Yılı kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir