3 Ekim 2022

TOPSUZ İĞNE: KİME GAZETECİ DENİR?

*Mersin “İZ HABER” bir internet gazetesi.
*Sesini duyurmak isteyen bir çok arkadaşımıza ses olmaya devam ediyor.
*Bu gazetenin sahibi ve yazarı Ali Ekber Şen. Geçen gün yazdığı bir yazıyı okudum. Yazdıklarına katılmamak mümkün değil. Ama yirmi yıldır haftada iki gün, “MERSİN GAZETESİ’ne yazı yazarak gazeteci olunursa bende gazeteciyim.
*Bana göre usta gazeteci Ali Ekber Şen’in yazının başlığı:
* “Gazeteci taraf olur mu?”
“Tabi ki olur! Haksızın, uğursuzun, yolsuzluk yapanın, kul hakkı yiyenin, dini siyasete alet edenin, bölücünün, yalancının, yetimin, garip gurebanın hakkını ve hukukunu korumak adına, katilin, ırz düşmanının karşısında tabi ki TARAF OLUR.
*Ama hangi partinin, hangi düşüncenin savunucusu olduğunu kimse algılamamalı bilmemeli. Gazeteci, siyasi düşüncesini, siyasi kimliğini hiçbir zaman, hiçbir şekilde açık  ve seçik ortalara dökmemeli.
*Gazetecinin tuttuğu parti, benimsediği siyasi görüş, Allah ile onun arasında bir sırdır, bir bilinmezdir. Gazeteci yancı, yardakçı, asla olmaz, olmamalıdır.
*Şimdi konuyu Mersin özeline getirdiğimizde yukarıdaki tarife uyan, maalesef ki; kendini “Gazeteciyim”diyerek ulu orta yerde lanse edenlerin, özellikle de sosyal medya hesaplarından cirit atması meslek adına utanç vericidir.
*Bir gazeteci düşünün ki; sosyal medya hesabından X bir siyasetçinin, X bir siyasi partinin paylaşımını yaparak, açık ve seçik tarafını belli etsin. Bu tür davranış sergileyenlerin hiçbir zaman gazeteci olmadığını düşünmekten kendimi alamıyorum. Bu tür davranış sergileyen ve kendini gazeteci sananlara ise itirazım ve isyanım var.(Bu kim ben tanımıyorum)
*Böyle davranırsanız siz olsanız, olsanız ancak sirk hokkabazı olursunuz. Bu gün A partisi iktidarda, yarın B partisi iktidarda olur. İnanıyorum ki siz yarınlarda keskin bir ‘U’dönüşü yaparak yine güçlü iktidar yanlısı olursunuz.
*Lütfen, böyle davranarak bu onurlu mesleğimizi ayaklar altına almayın. Bu uyarıyı bir meslek büyüğünüz, bir arkadaşınız, bir kardeşiniz olarak yapıyorum.
*İster uyarsınız; ister uymazsınız. Bu sizin bileceğiniz iştir. Ancak ve ancak size düşen görev, size yakışan gazetecilik mesleğini sürdürdüğünüz sürece hiçbir partinin hiçbir siyasetçinin siyasi rozetini yakanıza takmamanızdır.
*Nasıl takarsınız?
*Bu mesleği bırakıp, siyasi ortama adım atarak ta kalabilirsiniz. Buna ne benim, ne de bir başkasının itirazı olamaz, olmamalıdır. Ancak gazetecilik mesleğini sürdürdüğünüz sürece yakanıza takacağınız tek rozetiniz; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve mesleki rozetiniz olmalıdır.
*Bize, size ve hepimize yakışan da budur.”
*Böyle yazmış usta gazeteci Ali Ekber Şen.
*Ama ulusal gazetelere bakıyorum ve kaç gazeteci olduğunu seçemiyorum. Herkes bir tarafa ayrılmış durumdalar.
DÜZELİR Mİ?
*Geçenlerde yazdığım “Kimlikle Giriş”başlıklı bu köşede yayınlanan yazımda şöyle demiştim.
* “Geçen günlerde hem gazetede okudum, hem de televizyonlardan izledim. Bulgar vatandaşları ülkemize sadece kimlik göstererek girebileceklermiş.
*Bu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile de resmi gazetede yayınlanmış.
*Bu devletimizin kararı.
*Boynumuz kıldan ince… Ama..!
*Pasaportlarını göstererek girseler ne olur?
*Kimliklerini göstererek girseler ne olur?
*Bulgarlar zaten kur farkından ve ulaşım kolaylığından dolayı her gün Edirne’ye geliyorlar.
*Karşılığında bizler Bulgaristana kimlikle girebilecekmiyiz?
*Hayır.
*Öyleyse neden?
*Araştırınca gördüm ki dünya kadar ülke vatandaşı ülkemize kimlikle giriyormuş.
*Alman-Belçika-Fransa-Gürcistan-Hollanda-İspanya-İsviçre-İtalya-KKTC-Lihtenştayn-Lüksemburg-Malta-Porteki-Ukrayna-Yunanistan-Polonya vatandaşları kimlik göstererek ülkemize giriyorlar.
*Biz ise birçok Avrupa ülkesine gidebilmek için aylarca vize sırası bekliyoruz.
* “Ha bu gün vize verirler, ha yarın vize verirler” diyerek.
*Kimliksiz girenleri de sayarsak altından kalkamayız ama, beton bloklarla çevrili sınırımızı geçip ülkemize sığınan Suriyeliler baştan sona ülkemizi etkiliyorlar.
*Hatta işgal ettiler.
*Yani bu kimlikle giriş benim pek hoşuma gitmedi.
*Bu ülkelerle çok sıkı dostuz ama hala KKTC resmen tanımadılar.”
*Bu sadece benim parmak bastığım bir konu değildi. Ulusal basında da yer alan bir konuyudu.
*Geçen gün Dışişleri Bakanımız açıklama yaptı. Açıklama yaklaşık olarak şöyle;
Son günlerde AB ve ABD’nin vatandaşlarımızın vize işlemlerinde sorun çıkardığını, bunun yaklaşan seçimlerde AK Parti iktidarını zor sokmak için yapıldığını söyledi.
* “Eylül ayında bu ülkelerin büyükelçileri bakanlığımıza çağırılarak uyarılar yapılacaktır.
*Düzelmez ise bizde karşı önlemler alacağız.”
*Bakalım bekleyip göreceğiz ama yine, KKTC’nin tanınması ile ilgili tek kelime yoktu sayın bakanımızın açıklamasında.
*Düzelir mi?
 ÇARPITILMIŞ SÖZLER:
Gazeteler, dünyanın aynası değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir