30 Eylül 2022

‘Emekten değil sermayeden yana tavır alınıyor’

ARZU ÖZER
SES Mersin Şubesi de promosyona ilişkin PTT Çarşı Şubesi önünde açıklama yaptı. Sendika yöneticilerin katıldığı açıklamada, SES Mersin Şube yöneticisi Filiz Çelebi konuştu. Çelebi, banka promosyonlarını yenilenmesi ve hak kayıplarının karşılanmasını talep etti.
Çelebi, banka promosyonları ve artan enflasyona tepki göstererek, “Haziran 2021 öncesi bir çok ilde 3 ile 5 yıllığına imzalanan banka promosyon sözleşmeleri ile emekçilerin eline 3 bin TL ile 5 bin TL arası ek bir gelir geçti. Yapılan banka promosyon sözleşmelerinde bu rakam 25 ile 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle 2021 yılı ve öncesinde 3 ile 5 yıllık promosyon sözleşmesi yapılan işyerlerinde çalışan emekçiler, hak kaybına ve eşitsiz bir uygulamaya maruz kalmışlardır. 2021 yılı ve öncesi döneme ait anlaşmaların kamu emekçilerine aylık katkısı 110 -140 TL aralığında olurken, bugün imzalanan anlaşmaların aylık karşılığı 400-500 TL aralığında gerçekleşmektedir. İktidar, kamu kurumları promosyon ödemelerinin güncellenmesi konusunda emekten değil sermayeden yana tavır alıyor.” dedi.
“Özel bankaların karı yüzde 450!”
İktidarın benimsediği sermayeye dost, emekçiye düşman ekonomi politikaları sonucunda bankaların kârlılık oranlarının artarak devam ettiğini belirten Çelebi “Kamu emekçilerin Bankalardan aldığı promosyon gelirleri reel olarak azalırken 2021 yılı 6. ayı ile 2022 yılı 6. ayı arasında özel bankaların karı yüzde 450, kamu bankaların karı yüzde 831 artmıştır. Hükümet kanun değişikliği ile 2021 Haziran ayından sonra devlet tarafından satın alınan her türlü mal ve hizmete enflasyon farkı ödenmesi kararını verdi.” ifadelerini kullandı.
Çelebi’nin promosyon anlaşmalarına yönelik talepleri şöyle;
“Kamu emekçilerinin yaşadığı kayıplar nedeniyle devam eden promosyon anlaşmalarının geçmiş dönemi de kapsayacak şekilde enflasyon kapsamında revize edilmesi;
Anlaşmalarda tüm sendikaların temsilcilerinin katılımının sağlanması,
Önümüzdeki döneme ait gerçekleşecek promosyon anlaşmalarının dönemlerinin emekçileri mağdur edilmesine neden olacak şekilde çok uzun tutulmaması,
Anlaşmalara yeniden değerlendirme ve enflasyon farkların ilave ödemelerle yapılması için emekçileri koruyan maddelere de yer verilmesi gerekmektedir.
Başta kamu emekçileri ve emeklileri olmak üzere maaşları, ücretleri resmi enflasyon çarkı ile ufalanarak yok edilen, yoksulluğa, sefalete, promosyon ücretlerine mahkum edilenler olarak yoksulluk sınırı üzerinde temel maaş talebimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir