30 Eylül 2022

CARETTALAR YOLLARINI BULAMIYORLAR!

ARZU ÖZER
Mersinli bir vatandaşın sosyal medya paylaşımı tepkiye neden oldu. Mersin’in Anamur ilçesinde birkaç gün önce yumurtalarından çıkmaya başlayan carettalar, karadaki ışık kirliliği nedeniyle yollarını kaybederek denizi bulamadı.
 Anamur Çevre Platformu yaptığı açıklamada, “Deniz kaplumbağalarının en önemli tescilli yumurtlama alanlarından biri olan Anamur yuvalama kumsalının korunmadığına işaret eden görüntülerden birine daha tanıklık edildi. Yumurtadan çıkan zavallı yavrular, sahildeki işletmelerde kullanılan beyaz ışıklara yönelerek, gece boyunca betonların üzerinde gezinip denizi aradılar. Görüntüyü izleyenlerin yüreğini burkan bu durum, ne Doğa Koruma ve Milli Parklar Anamur Müdürlüğü’nün, ne de geçtiğimiz yıllarda “Caretta caretta deniz kaplumbağalarını biz koruyacağız artık” diye açıklama yapan Anamur Belediyesi yetkililerinin umurunda. Doğayı ve yaban hayatını koruma görevini yapmayan yetkililere bu kez Doğa Ana adına sesleniyoruz;
”4,5 milyar yıldır buradayım. Sizden 22 bin 500 yıl önce, sizden daha üstünlerini besledim ve sizden daha üstünlerini yok ettim. Eylemleriniz kaderinizi belirleyecek. Geleceğiniz bana bağlı. Ben var olmaya devam edeceğim.Ya siz? Böyle bir durumla karşılaşanların, aşağıdaki gönderide yazılanlara dikkat ederek, yavruları ellerine almadan, kum dolu bir tabağın içinde taşıyarak denize yakın bir yerde kumsala bırakmalarını ve denize yönelmelerini sağlayacak şekilde önlerine ışık tutmaları gerektiğini önemle duyururuz.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir