‘Devlet Denetleme Kurumu’nun soruşturma başlatması iddiaların kabul edildiği anlamına mı gelmektedir?’

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu Fuat Oktay’a, Devleti yönetmeye talip iktidarınız bildiğiniz en az iki KPSS’de usulsüzlükleri engellemiyor, bu sınavları yapmayı beceremiyorken nasıl adil bir şekilde devleti yönetmeye devam edecektir?” sorusunu sorarak önerge verdi.
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek soru önergesi verdi.
Gergerlioğlu, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS’de yaşanan kopya soru iddiası üzerine çalışma başlatılması talimatını vererek şu açıklamayı yaptı: Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. diye konuştu.” dedi ve şu soruları sordu;
“KPSS’de Yediiklim Yayınevi’ne ait soru bankasında olan en az 20 sorunun sorulduğuna dair iddia doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?
ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün apar topar görevden alınması, Devlet Denetleme Kurumu’nun soruşturma başlatması iddiaların kabul edildiği anlamına mı gelmektedir?
Yediiklim Yayınevinin başka sınavlara yönelik soru bankalarının olduğu gözönüne alınırsa başka hangi sınavlarda bu yayınevinin soruları alınmıştır?
ÖSYM Sınavlarını iktidarına yakın olduğu iddia edilen yayınevlerine direk yaptırtmak gibi bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
Bu kadar gencin hayalinin gölgelenmesi sebebiyle sorumluluk hissedip istifa edecek misiniz?
Devleti yönetmeye talip iktidarınız bildiğiniz en az iki KPSS’de usulsüzlükleri engellemiyor, bu sınavları yapmayı beceremiyorken nasıl adil bir şekilde devleti yönetmeye devam edecektir?
İktidarınız derhal istifa ederek erken seçime gitmeyi düşünmekte midir? (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir