‘Simge ağacın kurutulması biz doğa dostlarını üzdü’

ARZU ÖZER
Barış ve Özgecan Aslan meydanında zehirlenen ağaçla ilgili Mersin Çevre ve Doğa Derneği Ağacın yanında basın açıklaması gerçekleştirdi.
Açıklamayı yapan CHP Mersin İl Disiplin Kurulu üyesi de olan MEDÇED üyesi ve avukatı Semra Kabasakal, Adnan Menderes Sahili’ndeki Özgecan Aslan Barış Meydanı´nın simgelerinden yarım asırlık kauçuk ağacının, kök noktasından matkapla 9 delik açılarak içerisine sıvı enjekte edilip kurtulduğu iddia edildi. Kuruyan ağaç bakıma alınırken, yapılan araştırmalarda, polis ekiplerinin güvenlik kamerası görüntülerinden olayı gerçekleştirdiği belirlenen belediye çalışanı Y.S’ nin beraberindeki kişinin Toroslar CHP İlçe Gençlik Örgütü Başkanı Oğuzhan Ç. olduğunu, talimatın da Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Salim Serdar G. tarafından verildiği de iddia ediliyor. 2013 yılında İstanbul/Taksim Meydanı’nda yapılacak inşaat nedeniyle ağaçların kesilmesine engel olmak için başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan Gezi Parkı eylemleri, Mersin’de de kendini göstermiş ve on binlerce kişi protesto için sokaklarda yürüyerek, Barış Meydanı’nda toplanmıştır. Bu 50 yıllık ağaç doğa talanına karşı Mersin’de simge olmuştur. Bu meydanda günlerce eylemler yapılmış, çadırlar kurulmuş, nöbet tutulmuştur. Mersin’de nerede bir doğa talanı varsa orada yer almışız, herhangi bir siyasi parti gözetmeksizin tepki göstermişizidr. Ancak ne acı ki bu simge ağacın kurutulması biz doğa
dostlarını üzmüştür.” dedi.
“Yapılan açıklama kamuoyunu tatmin etmemiştir”
Bu ağaca yapılan bu zulme de nereden kimden gelirse gelsin doğamıza ağacın yeniden yeşermeye başlamasının sevindirici olduğunu anlatan Kabasakal, “Yetkililerin ve ilgililerin de ağacın yeniden canlanması için gereken hassasiyeti göstermesini bekliyoruz. Bu olaya sebebiyet verenlere Mersin Büyükşehir Belediyesi de sessiz kalmamış, ancak yapılan açıklama kamuoyunu tatmin etmediği gibi bizi de tatmin etmemiştir. İvedilikle Mersin Büyükşehir Belediyesince gerekli araştırmaların yapılarak, sebebiyet verenlerin en kısa zamanda cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Bu olaylara sebebiyet verenleri de kınıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında doğa katliamı Yapan AKP iktidarın bu ağaç katliamını fırsat bilerek yaptığı açıklama ve kınamayı da samimi bulmadığımızı özellikle belirtmek istiyoruz. Toplumun tüm kesimini, tüm STK’ları ve tüm Siyasi partileri doğa katliamlarının ve talanların karşısında birlik içinde olup beraber mücadele etmeye davet ediyor, nerede bir doğa katliamı varsa orada her zaman olacağımızı kamuoyuna beyan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir