‘ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEKLERİ İÇİN YARGIYI DEVREYE SOKTULAR’

NURDANE KARAKUŞ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi meclis üyelerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. İl binası önünde yapılan açıklamaya, Mersin Emek ve Demokrasi platformu bileşenleri ile çok sayıda partili katıldı.
“Saldırılar ve tehditler bizleri yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, Dün sabah saatlerinde gözümüzü, AKP-MHP faşist anlayışının partimize ve partililerimize dönük gerçekleştirdiği yeni bir siyasi soykırım operasyonuna daha açtıklarını söyleyerek, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın hedef göstermesi sonucu arkadaşlarımız gözaltına alındı. Aralarında il eş başkanımız ve aynı zamanda Akdeniz Belediyesi Meclis üyemiz Bedriye Kuş ve diğer meclis üyelerimiz Nuriye Arslan, Ali Tanrıverdi, Mehmet Bitkin ve Nevzat Baran’ın da bulunduğu 20’yi aşkın insanımız yapılan şafak baskınlarıyla gözaltına alınmışlardır. Gerçekleştirilen operasyonun Akdeniz Belediyesi meclis gündemi ve Başkan Gültak’ın arkadaşlarımızı açık hedef göstermesinden bağımsız olmadığı ortadadır. Kamuoyunca bilinmelidir ki; gözaltlıların asıl nedeni Akdeniz Belediyesi Meclis toplantılarında itiraz ettiğimiz konulardan olan; 50 bin TL’lik bütçe dışı borçlanma yetkisi, Akdeniz ilçesinin en değerli gayrımenkulü olan Eski Tedaş ve Belediye Binasının müteahhitlere peşkeş çekilmek istenmesi ve Spor, Aşevi ve Düğün Kompleksi olacağı söylenen Yılmaz Güney
Parkı’nın cemaat yurtlarına bırakılmak istendiği olağanüstü meclis toplantısına denk getirilmesi yapılan bu operasyonun asıl amacını ortaya koymaktadır.” dedi.
“Operasyonun asıl mimarı AKP-MHP iktidarı ve onun yerel temsilcileri”
Siyaseten meclis toplantılarında geriletemedikleri demokratik siyasete devletin tüm imkân ve olanaklarını baskı ve zor politikalarını esas alarak uyguladıkları saldırılar ile sonuç almaya çalışmaları Siyasi İktidarın kullandığı yöntemlerden tanıdık geldiğini belirten Sarıyıldız, “Adaletsiz ve hukuksuz bir şekilde yapılan bu operasyonların mimarları, yolsuzluk ve hırsızlıklara kılıf uyduramayanlar, halklara irade olamayanlar, biat kültüründen başka bir şey bilmeyenler, halka değil savaşa bütçe ayıranlar ve talan kültüründen beslenenlerdir. Operasyonun asıl mimarı AKP-MHP iktidarı ve onun yerel temsilcileridir. Saray rejimi yargı organlarını, muhalefeti bastırmak ve geriletmek için kullanmaktadır. Bu nedenle, demokratik siyaset yoluyla meclis çoğunluğunu elde edemeyenler, yasama, yürütme ve yargı organlarını devreye koyarak, rant alanı açmak, toplu yaşam alanlarını sömürmek ve borçlanma yetkisi adı altında, hırsızlık ve talanı meşru kılmaya çalışarak kirli siyasetlerine yaşam alanı açmak istemektedirler. Mevcut iktidar sadece belediyeler üzerinden değil, bugün ülkemizde demokratik siyasette ısrarcı olan başta partimiz olmak üzere tüm demokrasi ve özgürlük savunucularına karşı yargıyı bir tasfiye aracı olarak kullanmaktan geri durmamaktadırlar. HDP olarak baskı politikalarının sonuçsuz kalacağını hatırlatıyor bu ve benzeri her saldırıya karşı onurlu direnişten taviz vermeyeceğimizi, siz değerli kamuoyuna belirtmek isteriz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir