EK BÜTÇE KABUL EDİLDİ, ZAM İSE REDDEDİLDİ

“Geliriniz sabit kalır, giderinizde de öngöremediğimiz artışlar olursa ki bu yüzde 94’lük bir artıştır. Biz de fiyatlarda yenileme yapmak zorundayız. Ama biz su fiyatlarında değişiklik yapmıyoruz. Böyle devam edeceğiz.”

Haber / MUSTAFA ÖZCAN

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün 2022 Yılı 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da yapıldı. Meclis gündeminde 2022 Mali Yılı Revize Ücret Tarife Taslağı ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen konu ile MESKİ Genel Müdürlüğü 2022 Mali Yılı Ek ödenek talebi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen madde görüşüldü. Yüzde 20’lik su zammı oy çokluğuyla reddedilirken 2022 yılı ek ödenek talebi komisyonlarda da mecliste de oy birliği ile kabul edildi.
“İave gelir yaratmak için  ücretlerde değişiklik yapılmalı”
Konular ile ilgili konuşan Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer, 2022 yılı bütçesini yaparken, personel giderleri, akaryakıt, elektrik ve bakım onarım gibi giderlerin bu süre zarfında bu artış göstereceğini tahmin edemedikleri söyleyen Başkan Seçer, “MESKİ gibi hayati bir hizmeti yerine getiren ve gelirlerinin çok önemli bir kısmını hizmet sunduğu vatandaştan aldığı hizmet karşılığı olan bir kurumun doğal olarak bu ilave bütçeyi karşılaması için ilave gelir yaratması gerekiyor. Bunun da yegane yolu ücretlerde değişiklik yapmaktır. Geliriniz sabit kalır giderinizde de öngöremediğimiz artışlar olursa ki bu yüzde 94’lük bir artıştır. Biz de fiyatlarda yenileme yapmak zorundayız. Belki akla şu gelebilir. Enflasyon farklarından kaynaklı düzenlemeler olabilir. Ancak bu dahi ek bütçeyi kompanse etmeye yetmiyor. Biz bunu Cumhur İttifakı ile görüştük. Onlar da bir düzenleme yapmayı kabul ettiler. Daha sonra kendi aralarında alınan karar gereği şu ortamda uygun olmayacağını söylediler. alınan karara saygılıyız.” dedi.
“Merak etmeyin suyunuz akacak”
Şöyle bir sıkıntıları olduğunu söyleyen Seçer, “Aynı hassasiyetin belediye gibi kamuya hizmet eden kurumlarda personel giderleri, akaryakıt, elektrik giderlerindeki artışları elemine edilicek düzenlemeler yapılmalı. Hiç bir siyasetçi suya ekmeğe zam yapmak istemez. Ama hizmeti sürdürmek için zorunlu hallerde vatandaşa izah ederek yapma zorunluluğu doğabilir. Ben zaten bunları anlatıyorum. Biz su fiyatlarında değişiklik yapmıyoruz. Böyle devam edeceğiz. Ama bu hizmetlerin kesintisiz yürümesi lazım. Cumhur İttifakı’na mensup üyelerin de ihtiyaçlarını taleplerini bildirdiği gerçeği ile yatırımlarımızı da yapmamız lazım. Borçlarımı ödeyeceğim ardından kalan para ile yatırım yapacağım. Ben bu hassasiyeti akaryakıt ve elektrik fiyatları artarken de hükümet kanatı olarak Cumhur İttifakı’ndan bekliyorum. Örneğin akaryakıt konusunda vergileri indirmek gibi mecralar kullanılabilir. Vatandaşlarıma son söz olarak; Biz 7 ay boyunca  MESKİ’yi mevcut koşullarımızla nasıl yönetiyorsak 5 ay boyunca da hizmetimizi sürdüreceğiz. Yatırımlarımızı da mümkün olduğu kadar akamete uğratmayacak şekilde bir tahsilat politikasına gideceğiz. Bizi bu anlamda kullanan öder, kirleten öder mantığından yola çıkarak zamanında ve yerinde tahsilat zorunluluğum doğuyor. Bunu hem MESKİ’ye hem vatandaşıma duyuruyorum. Aksi halde hizmetlerde sorun yaşarız. Ama merak etmeyin suyunuz akacak, vidanjör çalışacak.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir