‘Trakya Bölgesi’nde ayçiçeği üretimi yapan çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Bakanlığınızın politikaları nelerdir?’

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Trakya bölgesindeki tırtıl böceklerinin Ayçiçek tarlalarına zarar vermesini TBMM gündemine taşıdı.
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.
Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi:
“Yıllık yaklaşık 800 bin ton ayçiçeği rekoltesi elde edilen Trakya bölgesinde tırtıl böcekleri Ayçiçek tarlalarına önemli oranda zarar vermiştir. Ayçiçek tarlalarının zarar görmesinin asıl nedeni, tarımda pestisit kullanımıdır. AKP’nin iktidar olduğu yirmi yılda monokültür üretim biçiminin egemen olmasıyla çiftçiler pestisit kullanımına mecbur bırakılmıştır. Tarımsal üretimde kullanılan pestisitler toprağın ekolojik yapısını alt üst etmiştir. Çiftçiler daha fazla ürün elde etmek için pestisit kullanmak zorunda kalarak toprağın zayıflamasına neden olmuştur. Son bir yılda tarımsal üretimdeki girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 300’ün üzerinde artması nedeniyle çiftçiler, pestisit kullanamadığı için tarlalarda daha önce görülmemiş biçimde zarar veren böceklerle karşı karşıya kalmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilerin pestisit kullanımını terk etmesi için kapsamlı politikaları uygulamaya koymalıdır. Trakya bölgesinde böceklerden dolayı ayçiçeği tarlaları zarar gören çiftçilerin zararları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır.”
Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:
1) Trakya Bölgesi’nde ayçiçeği üretimi yapan çiftçilerin böceklerden kaynaklı zararlarının karşılanması konusunda Bakanlığınız herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?
2) Trakya bölgesinde ayçiçeği üretimi yapan çiftçilerin desteklenmesi amacıyla Bakanlığınızın politikaları nelerdir? (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir