Apple kurucusu Steve Jobs meyve ağırlıklı diyetten yanaydı. Pankreas kanserinden öldü. Ashton Kutcher Jobs’un meyve ağırlıklı diyetini uygulamaya çalışmış, pankreatik bir krizle hastanede soluğu almıştır.
Sağlıklı erişkinlerde eğer meyve normal diyetlerinin bir parçası ise sorun olabilir. Aşırı meyve yenmesinde en büyük sorun doğal meyve şekeri fruktozun fazla alınmasıdır.  Meyvenin tüm olarak tüketilmesi obesite riskinin azalması ile bağlantılıdır.
Meyve tüm olarak tüketildiğinde suda hem çözünür hem de çözünmeyen lifleri birlikte içerir, bunlar bir ağ oluştururlar ve meyve şekerinin bir kısmı sindirim işlemi sırasında bağırsaklardan emilmeden geçer.
Bir tsunaminin durdurulması gibi bu jel katman şeker emilimini kısıtlamaktadır. Meyvenin şeker ve diğer bileşenleri ince bağırsaktan jejunum ve ileuma çok hızlı geçiş yapar. Sindirim kanalının başlangıç kısmında çok fazla bakteri bulunmaz ancak, daha sonra gelen yapılarda trilyonlarca bağırsak mikroorganizması bulunmaktadır. Bu bakteriler şekeri alıp  metabolize ederler, siz bu şekeri alsanız bile emilimi olmaz.
Meyve şekerinin emiliminin kontrolu için bağırsaklarınız beyninize sinyal gönderir, doyduğunuzu haber verir. Meyve lifleri gıda moleküllerinin ileumunuza ulaşmasını sağlar.
Sonuç olarak, meyve tüketimi kendini kısıtlayıcıdır, bu nedenle aşırı meyve yemek pek de olası değildir.
Akılda tutulması gereken bir şey meyve suyu içmenin meyve yemek gibi etkisi olmadığıdır. Meyve suyu ya da meyve suyu temelli smoothie içmenin bazı riskleri olabilir.
Meyve suyu içmenin şeker hastalığı ile ilişkisi vardır. Bir smoothie büyük olasılıkla meyve suyu ve sodadan daha iyidir, yine de bir insülin piki oluşturup metabolik bir patolojiye neden olur. Bazı meyvelerin tüketimi diğerlerine göre daha iyidir. Kırmızı ve mor meyveler hem kalp hem de beyin sağlığı için çok yararlıdır. Ananas, muz ve diğer tropikal meyveler ise tam tersidir. Diğer meyvelere göre daha fazla şeker içerirler. Ancak, bu meyveler aynı zamanda çok daha fazla lif içerirler, bu nedenle doğal olarak tehlikeli değillerdir.
Dikkat edilmesi gereken bir meyve üzümdür. Şeker lif oranları terstir, yani çok daha şekerlidir. Küçük şeker kesecikleridir. Üzümü dikkatli yemek gerekir.
Meyveyi tüm olarak yemeyi seviyorsanız bile aşırı yemeniz sorun yaratabilir, dikkatli olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir