Genç Mimar ve Şehir Plancıları Meslek Hayatına Uğurladı

ARZU ÖZER
Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 2021-2022 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi. 1 Temmuz Cuma günü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törene, Dekan Prof. Dr. Nida Naycı, öğretim üyeleri, idari personel, meslek odası temsilcileri ve mezunların yakınları katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından geçilen törende konuşan Dekan Prof. Dr. Nida Naycı, mezunların mimarlık ve şehir planlama gibi dünyadaki en zorlu eğitim süreçlerinden birine sahip mesleği seçmelerinde evlatlarından desteklerini esirgemeyen veliler ve öğrencilerimizi mesleğe en iyi şekilde hazırlamak için büyük bir özveri gösteren öğretim elemanlarına teşekkürlerini iletti.
Mezunlara mimarlık, tasarlama ve planlama desteklerinin insanlık adına ne kadar önemli sorumluluklar taşıdığını söyleyen Naycı, “Yaşadığınız çevreyi, kentleri ve doğayı şekillendirirken taşıdığımız hayati sorumluluklarla yüzleştiniz. Bir de insanlığın karşılaştığı her krizden ancak aklın ve bilimin işaret ettiği yönde ilerlediği takdirde çıkabileceğini deneyimlediniz. Bugüne kadar sizleri insani olarak tanımlayan en önemli değeriniz, ailenizin sizlere verdiği emek ve özveriydi. Mimarlık Fakültesi ailesi olarak mezunlarımıza her zaman karşılaştığı zorluklar ve karmaşık problemlere karşı mesleki bilgisini ve yaratıcılığını kullanarak akılcı ve sorgulayıcı düşünme ile bu sorunların üstesinden gelme yönünde telkinler verdik. Şimdi mesleki olarak kendi ayaklarınız üzerinde durmanız gereken bu önemli eşikten geçerken sizlerden beklentilerimiz oldukça önemli. Aileniz ve topluma karşı sorumluğunuz var. Mesleki beceri, yetkinlik ve yeteneklerinizi daha iyi daha adil ve daha yaşanabilir bir çevre için kullanmaktan şaşmayın. Hepinize başarılarla dolu, gururlu, onurlu bir mesleki yaşamı diliyorum.” ifadelerini kullandı.
Tören, Mimarlık Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ü. Tuba Akar ile Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Doç. Dr. Burak Belge’nin konuşmaları ile devam etti.
Mezunlar adına söz alan Mimarlık Bölümü birincisi Bahar Arslan ve Şehir ve Bölge Planlama Bölümü birincisi Melike Narin Özalp ise, kendilerine her zaman destek olan başta aileler olmak üzere tüm akademisyenlere de teşekkürlerini iletti ve tüm arkadaşlarına başarı dolu bir meslek yaşamı dilediler.
Konuşmaların ardından fakülte birincisi Bahar Arslan, fakülte ikincisi Erinç Doğan ve fakülte üçüncüsü Buğra Barım, belgelerini Dekan Prof. Dr. Nida Naycı’nın elinden aldı. Dereceye giren öğrencilere belge takdiminin ardından, mezun olan diğer öğrencilere de temsili diplomaları Mimarlık Fakültesi öğretim elemanları tarafından takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir