‘En düşük kamu emekçisi maaşı en az 10 bin lira olmalı’

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı enflasyon oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98, 5 aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı. TÜİK’in açıkladığı bu rakamların ardından Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu açıklamalarda bulundu.  İl Başkanı Yakup Tekin, TÜİK’in enflasyon rakamlarının gerçek olmadığını söyledi. Tekin, “Açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Konfederasyon araştırma birimini KamuAr’ın yaptığı araştırmaya göre Haziran ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 5,65, 6 aylık bazda 74,83, yıllık bazda yüzde ise 171,36 oranı ile üç haneli rakamlardadır. Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında zam yapılması bugün yaşanan enflasyona göre bile maaşların alım gücü geçen yılın asgari ücretin bile gerisine düştü. Yandaş konfederasyon kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AK Parti iktidarının emrine amade bir şekilde imzaladıkları toplu sözleşmeye göre, Temmuz ayında ilk altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir.” dedi.
“Aylık zamlara yurttaşları razı etmeye çalışılıyor”
Anlaşılacağı üzere kamu emekçilerinin ve emeklilerin Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacağını vurgulayan Tekin, “Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Ancak AK Parti hükümeti, günlük olarak gelen zam haberlerindense artık aylık zamlara bile yurttaşları razı etmeye çalışmaktadır. TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkûm edilmiştir. Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AK Parti iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya
çıkarması gerekmektedir. TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarına göre de geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşmiştir. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklanmış, TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi olmuştur.” şeklinde konuştu.
“Milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecek”
Bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığının bir tartışma konusu olduğunu anlatan Tekin, “TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AK Parti iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir. Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir. AK Parti iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AK Parti iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir. AK Parti iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir. AKP İktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır.” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir