‘İşlevsiz mali tatil istemiyoruz’

Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ülke olarak içinde bulunulan konjonktürün, toplumun tüm kesimlerini olduğu gibi mali müşavirleri de derinden etkilediğini ifade etmek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Emin Levent Türkili, sene başında açıklanan asgari ücret tarifesinin, gelinen noktada ve bu enflasyonist ortamda fahiş fiyat artışlarına maruz kaldığından ihtiyaçlara cevap vermediğini söyleyerek, “Bu bağlamda doğal ve haklı bir talep olarak söz konusu tarifemize güncelleme getirilerek, enflasyon farkının eklenmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz.
Öte yandan, Temmuz ayında idrak edeceğimiz sadece adı olan Mali Tatil ile alakalı serzenişimizi de açık yüreklilikle dile getiriyoruz.  5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanun, 28/03/2007 tarihli ve 26476 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak aynı gün itibariyle yürürlüğe girmiştir. Ancak bu süreç, meslektaşlarımızın içinde bulunduğu yoğunluğa bakıldığında gerçek bir mali tatil anlayışının çok uzağındadır. “Çalışma yaşamında yasa gereğince çalışmaya ara verilen süre” anlamına gelen tatil; bizler için ne yazık ki gerçek bir çalışmaya ara verilen süre olamamaktadır. Temmuz ayı içerisindeki beyanname ve bildirge verilme sürelerinin ötelenmediği bir mali tatil, özde değil ancak sözde bir tatildir.” dedi.
“Tatil haktır, tatil ömrü uzatır”
Mali tatilin gerçek anlamda bir tatil olabilmesi için Temmuz ayında verilmesi gereken beyanname ve bildirgelerin Ağustos ayına ötelenerek tek bir ayda birleştirilerek verilmesinin, talebi karşılayacak yerinde bir düzenleme olacağını söyleyen Türkili, “Bu düzenlemenin sağlıklı işlemesi için alt yapının önceden hazırlanması ve yoğun dönemlerimizde Gelir İdaresi Başkanlığı sistemlerinde yaşanan türlü aksaklıkları iyileştirmek de çözüme kavuşturulması gereken diğer önemli konulardır.  Burada önemli olan 1-20 Temmuz tarihleri arasında geçen süreyi mali tatil olarak tanımlamak değil bu süre zarfı içinde herhangi bir endişe ve stres yaşamadan meslektaşlarımızın huzurlu bir tatil süreci geçirmeleridir. zMali müşavirler görevlerini icra ederken, ülke ekonomisinin gelişimine ve kamu maliyesinin finansmanı için toplanan vergilerin her safhasına katkı sunmaktadır. İş yükünün üzerine eklenen türlü angaryalar ile normal tatil günlerinde bile rahat edemeyen camiamız, insani bir hak olan mali tatile gerçek anlamda kavuşması için gerekli tüm yasal düzenlemelerin yapılmasının ısrarlı takipçisi olacaktır. Yıllardır kanayan bir yara olan mali tatil uygulaması; 118.858 SMMM, 4896 YMM, 21.000 meslek mensubu adayı ile yaklaşık 145 bin kişilik büyük bir camianın çözüme kavuşturulmasını beklediği önemli bir sorundur. Her bir meslektaşımız, kişisel gelişimini sürekli hale getirerek mesleğini layıkıyla icra etmesi için sosyal ve kültürel hayatta da yer almalıdır. Beden ve zihin sağlığını birçok etkenin sebep olmasıyla korumakta zorlanan meslektaşlarımız; kendisine, ailesine ve ülkesine faydalar sağlamak için var gücüyle mücadele etmeye çalışmaktadır. Her geçen gün büyümeye devam eden bu büyük ailenin her bir ferdinin gelişimine katkı sunmak için, idarenin bu anlamda özlük haklarımızın iyileştirilmesi noktasında bizlere destek vermesini tüm kalbimizle talep ediyoruz. Sesimizi yetkililere duyurmak ve tüm odalarımıza çağrıda bulunmak için Mersin’den sesleniyoruz;  Tatil haktır, tatil ömrü uzatır, işlevsiz mali tatil istemiyoruz, sözde değil özde tatil, mutlu meslektaş hizmette kalite, yoğun iş stresinden masa başı ölümlere son diyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir