ADD’den panele davet

MUSTAFA ÖZCAN
ADD Mersin Şubesi, Cumhuriyetin 100. Yılına Girerken Temalı Halkla Buluşma Toplantı ve etkinliklerinin ikincisi Mersin’de ‘MERSİN LİMANINDA NELER OLUYOR?’ teması ile 4 Haziran 2022 Cumartesi günü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası(MTSO) toplantı salonunda saat gerçekleştirilecek.
Panelin konusunun Atatürk Parkı’nın önüne yapılacak ilave iskele yatırımı olduğunu söyleyen Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi Başkanı Serdar Erkan, “Bu amaçla, Mersin Limanı’nda Atatürk Parkı’nın önünü ve rüzgarını kesecek şekilde, binlerce ton toprak limana doldurularak yapılacak ilave yatırım için geçtiğimiz yıl COVID-19 salgını esnasında temel atılmıştır. Bu yatırımın, Mersin merkez ilçelerine getireceği olumsuz çevre yükünün dışında, ilaveten  eksoz gazlarıyla birlikte, büyük bir trafik yükü ile gürültü ve ses kirliliği getirecektir. Mersin merkez ilçelerinde yaşayan ve çalışan yurttaşlarımızın ruh ve fizik sağlığı olumsuz etkilenecektir. Yatırım süresince Mersin merkezdeki Akdeniz ilçesindeki bu kirliliğinin yanı sıra, diğer ilçelerinde de  bu iş için açılacak maden ocaklarından köy yollarından taşınacak taş ve toprak yüklü kamyonların yaratacağı trafik, eksoz ve toz kirliliği de diğer ilçelerimizi de etkileyecektir.” dedi.
“Mersin öncelikle bir liman kentidir”
Taş ocaklarının açılacağı köy ve mahallelerde oluşacak toz ve trafik hareketliliğinin, çiçeklerin tozlaşmalarını olumsuz etkileyerek, tarımsal üretimi ve gıda zincirini de olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Erkan, “Bu yatırımdan ortaya havuç olarak atılan iş ve kadro vaatleri de Mersin’in ve çocuklarımızın geleceğine vereceği maddi zararın (ve kırsal kesimde tarımda yaratacağı işsizliğin) yanında çok önemsizdir. Bu yatırımla, yatırımcı ve tekel durumunda olan şirket kapasitesini yüzde elli artıracağı ifade edilmektedir. Mersin limanı Beyrut limanının bombalanıp kullanılamaz hale gelmesi ve COVID-19 salgının yarattığı artan lojistik trafikle bölgesinde ticari açıdan çok stratejik hale gelmiştir. Mersin öncelikle bir liman kentidir. Mersin’in son iki yüzyılda Türkiye ekonomisinin ilk on kenti arasına girmesinin en önemli nedeni iskelesi ve sonradan limanı olması sayesindedir. Yatırım yapılacaksa ve belli bir çevre yüküne fedakarlık edilecekse Mersinin ticari ve ekonomik kapasitesini en az beş kat katlayacak, fiyat rekabeti sağlayacak  yeni ana konteyner limanı olmalıdır. Ancak bu yatırım nedense 10. Stratejik planda Mersin adıyla yer alıyorken, 11. Stratejik Planda Mersin adı çıkarılmış, muğlak ifadelerle yer almıştır. Bunu kim neden yapmıştır? Yeni ana konteyner limanı yatırımdan Mersin adı çıkartılırken ve yeni yapılacak yatırıma onay verilirken Mersin’deki meslek odaları ile Mersinlilerin görüşü ve itirazları neden dikkate alınmamaktadır? Bu soruların ve yanıtlarının Mersin halkına verilmesi gereklidir.ADD Mersin Şubesi olarak konunun takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.
“İtirazlar mahkeme sürecine taşınmıştır”
Atatürk Parkının önüne yapılacak mevcut ilave yatırıma, Mersin halkının temsilcisi olan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilgili Ticaret ve Meslek Odaları, Çevre Dernekleri itiraz etmektedir. Bu itirazlar mahkeme sürecine taşınmıştır ve devam etmektedir. Türk milleti adına karar verecek olan mahkemelerin, Mersinlilerin itirazlarını dikkate alarak karar vermesini bekliyoruz. Öte yandan tüm Mersinlileri, Meslek Odalarının temsilcilerini, Köy ve Mahalle Muhtarlarımızı  konunun uzmanları olan TMMOB’A bağlı meslek odalarının başkan ve temsilcilerinin katılacağı 4 haziran 2002 Cumartesi saat 14:00’da MTSO’da yapılacak toplantıya ve beş noktada (gökdelen önü, yoğurt pazarı, mezitli eski belediye önü, forum, özgür çocuk parkı) başlatılan imza kampanyasına destek olmaya ve 1. Cumhurbaşkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersinlilere talimatları doğrultusunda Mersin’e sahip çıkmaya davet ediyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir