Prof. Dr. Işın AKYAR: Aralıklı Oruç İşe Yarar mı?

Araştırmacılar yeme alışkanlıklarınızı değiştirmenizin sağlığınızı düzelteceğini bildirmektedirler.
Sürdürülebilir kilo kaybı, şeker ve kalp hastalığından, kanserden korunma, akıl sağlığınızın düzelmesi, fiziksel dayanıklılık ve gücün artması…
Hemen hemen her hafta araştırmacılar aralıklı orucun(belirli aralıklarla yeme, düşük kalorili beslenme) yeni bir faydasını bildirmektedirler. Bazı günler normal bazı günler de diğer günlere göre daha az yiyerek insanlar kendi mükemmel sağlıklarına ulaşmak için vücudunun hücresel ve metabolik işlemlerini değiştirebilirler. Aralıklı oruçla ilgili çalışan araştırmacılar, bu konuda hala bilgi eksiklikleri olmasına karşın onun sağlığa olumlu etkileri olduğunu artık şüphesiz kabul etmektedirler.
Aralıklı orucun kilo kaybının yanısıra, vücutta yangıyı azaltıcı, kan basıncını düşürücü, kalp damar sistemi üzerine yararlı etkileri de olduğu bildirilmiştir. Aralıklı orucun aşırı kilolu ve obes kişilerde iyi bir tercih olduğu düşünülmektedir.
Geleneksel diyetlerle, aralıklı oruç kilo kaybı, vücut yağında azalma ve insülin direncinde azalma konularında karşılaştırılmıştır. Aralıklı orucun geleneksel diyetlerle kıyaslandığında  kadınlarda meme kanserini azaltıcı etkileri bulunduğu gösterilmiştir.
Yapılan çalışmalarda; hergün açlık, bir gün normal bir gün oruç şeklinde, ve aynı zamanda süre kısıtlı açlık (günlük gıda alımını 6-8 saatlik bir aralığa sığdıran diyetler) uygulanmasının umut verici diyetler olduğu gösterilmiştir.
Bu diyetlerin strese karşı direnci güçlendirdiği ve hücresel düzeyde yangıyla(doku hasarına verilen yanıt) savaştığı bildirilmektedir. Bu diyetler sırasında insan metabolik bir dönüşüm yaşamakta, karaciğerin enerji depoları bitince vücutta bulunan yağ ve ketonları enerji için kullanmaktadır.
Aralıklı orucun yararları:
*Yağ yakımı artar.
*Yaşam süreniz uzar.
*Hücrelerdeki atık maddeler uzaklaştırılır.
*Leptin(tokluk hormonu) ve testosteron artar.
*Vücutta oksidatif hasar ve iltihap azalır.
*Kan basıncı ve kolesterol düzeyi azalır.
*Kalp hastalıkları riski azalır.
*İnsülin direncini ve kan şekeri düzeyini azaltır.
*İnsülin düzeyi düşer, büyüme hormonları artar.
*Nörodejeneratif hastalıklara(Parkinson, Alzheimer vb.) karşı korur.
*Depresyona karşı korur.
*Hafızayı geliştirir.
*Duygusal ve psikolojik bağlılığı azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir