Akademisyen Doç. Dr. Onur Özbozkurt, Mersin Üniversitesi’ne Konuk Oldu

Akademi Derneği Başkanı, akademisyen, köşe yazarı ve stratejist Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ile “Bir Kariyer Seçimi Olarak Girişimcilik” başlıklı etkinlikte bir araya geldi.
Mersin Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Necdet Sezal’ın moderatörlüğünde düzenlenen etkinlikte konuşan Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt, bireylerin kariyerleri açısından girişimciliğin önemi, girişimciliğin ülkelere ekonomik katkıları, girişimcilik ile ilgili güncel destek programları gibi konu başlıklarına özellikle değindi.
Katılımın yoğun olduğu etkinliğinde gençlere girişimcilik tavsiyelerinde bulunan Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt “Kariyerinizi planlarken girişimcilik seçeneğini de mutlaka göz önünde bulundurun. Hayallerinizi gerçekleştirirken risk almaktan veya başarısız olmaktan korkmayın. Risklerin bulunduğu yerde fırsatların da bulunabileceğini unutmayın. Diğer taraftan, profesyonel ilişki ağı (network) oluşturmanın avantajlarını göz ardı etmeyin. Sizler gibi potansiyel girişimcilerin girişimcilik eğilimi yüksek olan bireyler ile tanışması ve sürekli olarak iletişimde kalması bu süreçte girişimcilik motivasyonunuzu artıracaktır.” dedi.
Girişimcilik ile ilgili kendisinin gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarından da örnekler sunan Doç. Dr. Onur Başar Özbozkurt, “Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerin eğitimlerinin son dönemlerine yaklaştıkça girişimcilik eğilimlerinin arttığı, yaklaşık 300 lisans öğrencisi üzerinde gerçekleştirdiğimiz bir çalışma sonucunda ortaya çıktı. Diğer bir çalışmamızda ise KOSGEB eğitimi almış bireylerin girişimcilik eğilimlerinin yüksek düzeyde olduğunu tespit ettik. Bu nedenle almış olduğunuz eğitimlerin, girişimcilik kariyerinizde sizleri bir adım öne çıkaracağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
Özbozkurt son olarak, nazik davetleri sebebiyle Dr. Öğr. Üyesi Necdet Sezal ve yoğun ilgi gösteren Mersin Üniversitesi öğrencilerine teşekkür etti. Dr. Sezal ise “Katılımınız ve öğrencilerimize tavsiyeleriniz çok değerli. Bu anlamda sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
(Haber Merkezi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir